Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ایران: آژانس موضع خود را درباره حمله تروریستی اسرائیل به مجتمع تسا کرج روشن کند

محمد اسلامی و رافائل گروسی
محمد اسلامی و رافائل گروسی Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، اسرائیل را مسئول حمله به مجتمع تسا کرج نامید و از آژانس انرژی اتمی خواست تا موضع خود را نسبت به این حادثه روشن کند.

آگهی

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، اسرائیل را مسئول حمله به مجتمع تسا کرج نامید و از آژانس انرژی اتمی خواست تا موضع خود را نسبت به این حادثه روشن کند.

اشاره رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به حادثه‌ای است که در تاریخ دوم تیر ماه رخ داد و سایت نورنیوز نزدیک به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران آن را اقدام «خرابکارانه» توصیف کرد.

این سایت در آن زمان نوشته بود که «اقدام خرابکارانه علیه یکی از ساختمانهای سازمان انرژی اتمی با شکست روبرو شد وهیچگونه خسارت مالی و جانی نیز به دنبال نداشت.» این در حالی است که برخی از رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که حمله به این ساختمان خسارات زیادی به بار آورده است. کانال خبری ۱۳ اسرائیل پس از ادعای تهران مبنی بر خنثی کردن «حمله خرابکارانه» گفت که «حمله‌ای مرموز در شهر کرج ایران به کارخانه تولید قطعات آلومینیوم برای سانتریفیوژهای هسته‌ای آسیب رساند.»

مجتمع تسا کرج با حادثه تروریستی از سوی اسرائیل مواجه بوده است و بنابراین آژانس باید ابتدا موضع خود را نسبت به آن حادثه روشن کند.
محمد اسلامی
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

حال امروز محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که مجتمع تسا کرج با حادثه تروریستی از سوی اسرائیل مواجه بوده است و بنابراین آژانس باید ابتدا موضع خود را نسبت به آن حادثه روشن کند.

این اظهارات در حالی بیان شد که آژانس پیش از این در تاریخ چهار مهر در گزارشی به این مرکز خاص در کرج اشاره کرده و گفته بود که ایران مانع تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات شرکت تکنولوژی سانتریفیوژ در کرج شده است.

در آن زمان استفان کلمنت، سفیر و رئیس نمایندگی‌های اتحادیه اروپا در وین از ایران خواسته بود تا به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای دسترسی به مجتمع تسای کرج «اجازه فوری» دهد.

با این حال کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفته بود «در طول گفت‌وگوها در تهران و اخیرا در وین نیز به طور واضح خاطرنشان شد از آنجا که تحقیقات امنیتی و قضایی در مورد مجتمع تسای کرج همچنان ادامه دارد، تجهیزات نظارتی این مجتمع در زمره تجهیزات تحت سرویس فنی قرار نمی‌گیرند.»

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین همچنین تصریح کرده بود: «عمیقا مایه تاسف است که بعد از سه اقدام خرابکارانه تروریستی در تاسیسات هسته‌ای ایران در طول یک سال گذشته، آژانس هنوز این اقدامات شرورانه را، برخلاف قطعنامه های متعدد کنفرانس عمومی آژانس و مجمع عمومی سازمان ملل و حتی به خاطر تجهیزات و اموال خود و ایمنی و امنیت بازرسان اش، محکوم نکرده است.»

محمد اسلامی امروز همچنین تاکید کرد که الزامی به بودن دوربین‌های برجامی نیست و آژانس هم این مساله را می‌داند. او این گفته را پیش از این نیز تکرار کرده و گفته بود «افزون بر تعهداتی که طبق پادمان بر عهده ایران است و باید شفاف سازی را انجام دهد، تعدادی دوربین متاثر از برجام نصب شده بود اما طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل نکردند از این رو دیگر ضرورت نداشت آن دوربین‌ها وجود داشته باشد.»

آقای اسلامی تصریح کرد که آژانس انرژی اتمی ایران تابع مصوبات شورای عالی امنیت ملی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز در مجلس حاضر بود و سخنگوی کمیسیون اصلی نود مجلس ایران به نقل از وی گفت که آقای اسلامی موضوع توسعه ظرفیت تولید نیروگاههای برق اتمی را یکی از نیازهای امروز سند هسته‌ای دانست و تاکید کرد: لازم است توان تولیدی ما به ۸ هزار مگاوات برسد و منابع لازم برای این موضوع باید تامین شده تا عقب ماندگی و ضعف اتفاق افتاده در سال‌های گذشته جبران شود که برای این کار ۸ میلیارد دلار بودجه نیاز است.

مذاکرات وین میان ایران و ۵ طرف برجام برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از اواخر بهار سال گذشته و پس از شش دور گفت‌وگو متوقف شده است. ایالات متحده به طور غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارد.

باوجود ابراز امیدواری واشنگتن به از سرگیری گفت‌وگوها در ماه اوت، ایران هنوز به فراخوان‌های تروئیکای اروپایی و ایالات متحده برای بازگشت به میز مذاکرات پاسخ دقیقی نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران با تعویض دوربین‌های آسیب دیده آژانس بین المللی انرژی اتمی در مجتمع تسا موافقت کرد

آژانس: رفتار ایران با بازرسان «غیرقابل قبول» است؛ آمریکا: بازرسان زن آزار جسمی می‌بینند

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند