Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: دوربین‌های برجامی دیگر فعال نیستند

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright Lisa Leutner/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Lisa Leutner/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با برگزاری نشست شورای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سه روز پس از سفر رافائل گروسی به تهران، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید «دوربین‌های برجامی» آژانس دیگر فعال نیستند.

آگهی

همزمان با برگزاری نشست شورای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سه روز پس از سفر رافائل گروسی به تهران، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید «دوربین‌های برجامی» آژانس دیگر فعال نیستند.

محمد اسلامی روز چهارشنبه و پس از حضور در کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: «افزون بر تعهداتی که طبق پادمان بر عهده ایران است و باید شفاف سازی را انجام دهد، تعدادی دوربین متاثر از برجام نصب شده بود اما طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل نکردند از این رو دیگر ضرورت نداشت آن دوربین‌ها وجود داشته باشد.»

دولت ایران همزمان با کاهش تعهدات برجامی خود و در پی مصوبه مجلس، دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های هسته‌ای را به شدت کم کرده است. با این حال در جریان سفر هفته گذشته رافائل گروسی به تهران با تعویض حافظه دوربین‌های نظارتی آژانس در تهران موافقت شد.

به‌گفته رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در جریان انفجارها و خرابکاری ماه‌های گذشته در تاسیسات هسته‌ای «تعدادی از این دوربین‌ها آسیب دیده بود و این مسئله منجر به ۲ گزارش فوق العاده سختگیرانه و مخرب شده بود، برای اینکه رفع ابهام و شفاف سازی کنیم ملاقات با مدیرکل انجام شد و مطمئن هستیم با دستاوردی که از این جلسه داشتیم اولا ابهاماتی در زمینه برنامه هسته ای صلح آمیز برای آژانس وجود ندارد و ثانیا تعهدات برجامی که طبق قانون مجلس نباید ادامه پیدا کند را ادامه نخواهیم داد.»

در پی سفر مدیرکل آژانس به ایران برخی از رسانه‌ها و کارشناسان با مقایسه رویکرد مجلس نسبت به دولت پیشین و دولت کنونی و عملکرد مقام‌های عالی‌رتبه برنامه هسته‌ای، تصمیم‌گیرندگان را به داشتن استانداردهای دوگانه متهم کرده بودند.

روز چهارشنبه و در جریان سومین روز اجلاس شورای حکام آژانس در وین، نماینده ایالات متحده آمریکا در از ایران خواست تا فورا به میز مذاکرات باز گردد و از اقدامات تنش‌آمیز جدید بپرهیزد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروسی: ایران ۲۷ دوربین تاسیسات هسته‌ای را قطع و حدود ۴۰ دوربین را نگه می‌دارد

ایران بیش از ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی تولید کرده است

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»