Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آژانس: رفتار ایران با بازرسان «غیرقابل قبول» است؛ آمریکا: بازرسان زن آزار جسمی می‌بینند

تاسیسات آب سنگین اراک
تاسیسات آب سنگین اراک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به ادعای دیپلمات‌های نزدیک به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نخستین مورد از این آزارها سال جاری در تاسیسات هسته‌ای نطنز روی داد و در جریان آن یک مامور زن آژانس توسط کارکنان امنیتی این تاسیسات تحت بازرسی بدنی غیرضروری قرار گرفت.

آگهی

نهاد ناظر سازمان ملل متحد در مسائل هسته‌ای روز سه‌شنبه در گزارشی از اتفاقات «غیرقابل قبول» برای بازرسان خود در ایران خبر داد.

رویترز در گزارشی که به این موضوع اختصاص یافته با استناد به اظهارات دیپلمات‌های غربی اعلام کرده که بازرسان زن آژانس به تازگی در ایران تحت نوعی بازرسی‌های بدنی نامناسب قرار گرفته‌اند که ایالات متحده آنرا به عنوان آزار جسمی توصیف کرده است.

در این گزارش همچنان به نقل از دیپلمات‌های نزدیک به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا شده که نخستین مورد از این آزارها سال جاری در تاسیسات هسته‌ای نطنز روی داد و در جریان آن یک مامور زن آژانس توسط کارکنان امنیتی این تاسیسات تحت بازرسی بدنی غیرضروری قرار گرفته است.

رویترز می‌افزاید که جزئیات حوادثی از این دست که از ماه ژوئن به این سو در نطنز به دفعات روی داده همانند اتفاقاتی نظیر انفجار و قطع جریان برق در این تاسیسات که ماه آوریل گذشته به تجهیرات یکی از کارگاه‌های زیر زمینی غنی‌سازی اورانیوم آسیب وارد کرد و تهران آنرا به خرابکاری‌های اسرائیل نسبت داد هنوز به طور کامل روشن نشده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای که در واکنش به گزارش وال استریت ژورنال در خصوص آزار جسمی بازرسان زن در ایران منتشر کرد، این موضوع را تایید کرده و آورده است: «در ماه های اخیر، برخی حوادث مربوط به بازرسی‌های امنیتی ماموران آژانس در یکی از تأسیسات ایران رخ داده است.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی با این حال جزئیات مربوط به این بازرسی‌ها را محرمانه تلقی کرده و نسبت به جنسیت بازرسان خود و نیز شرح اتفاقاتی که در این میان روی داده سکوت اختیار کرده است.»

آژانس در بیانیه خود تاکید کرده که «موضوع را بلافاصله و با قاطعیت تمام با مقامات ایرانی در میان گذاشته تا بدین وسیله خیلی روشن و صریح» به آنها بگوید «از این دست حوادث غیرقابل قبول» دیگر نباید برای کارکنان آژانس تکرار شود.

این بیانیه می‌افزاید: «ایران توضیحاتی مبنی بر تشدید اقدامات امنیتی در پی وقوع حوادثی در یکی از تاسیسات خود ارائه کرده و در نتیجه پس از این تبادل نظر میان دو طرف شاهد اتفاق دیگری نبوده‌ایم.»

از سوی دیگر کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در واکنش به این موضوع با انتشار توئیتی نوشت: «اقدامات امنیتی در تاسیسات هسته‌ای در ایران به طور منطقی تشدید شده است. بازرسان آژانس هم به تدریج با قوانین و مقررات جدید کنار آمده‌اند.»

این نخستین بار نیست که تنش‌هایی بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران بر سر دسترسی به تاسیسات هسته‌ای نطنز و نحوه برخورد با بازرسان زن این آژانس ایجاد می‌شود.

ایران سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار با طرح احتمال حمل «مواد مشکوک» از سوی یک بازرس زن آژانس، وی را برای مدت کوتاهی بازداشت و مدارک مسافرتی وی را نیز توقیف کرد.

نگرانی ایالات متحده و برخی دیپلمات‌های غربی نسبت به آنچه «آزار جسمی» بازرسان زن آژانس بین المللی انرژی در ایران خوانده شده در حالی مطرح می‌شود که رافائل گروسی به تازگی در سفر به تهران در خصوص بستر‌سازی دیپلماتیک برای حل مسائل گسترده‌تر و نیز نظارت آژانس بر تعویض‌ کارت‌های حافظه دوربین‌های کارگذاشته شده در تاسیسات هسته‌ای ایران توافق کرده بود.

ایران تاکید کرده است اطلاعات ثبت شده توسط دوربین‌ها را تا زمان برداشته شدن تحریم‌های ایالات متحده آمریکا در اختیار آژانس قرار نخواهد داد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران: آژانس موضع خود را درباره حمله تروریستی اسرائیل به مجتمع تسا کرج روشن کند

ایران: نظارت تکمیلی آژانس بر فعالیت هسته‌ای از نیمه‌شب متوقف می‌شود

تنش آمریکا و متحدانش با تهران در نشست شورای امنیت؛ بیانیه قدرت‌های اروپایی علیه برنامه هسته‌ای ایران