آمریکا: برای ارائه قطعنامه در شورای حکام علیه ایران به اروپایی‌ها می‌پیوندیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آمریکا آماده کردن پیش‌نویس قطعنامه‌ای علیه ایران را تایید کرد
آمریکا آماده کردن پیش‌نویس قطعنامه‌ای علیه ایران را تایید کرد   -  کپی رایت  کانوا

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه دو ژوئن (۱۲ خرداد) تایید کرد که در حال آماده کردن قطعنامه‌ای همراه با اروپایی است تا ایران را به «همکاری کامل» با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ترغیب کند. پیش از این، ایران در واکنش به صدور قطعنامه‌ای احتمالی علیه تهران، آن را غیرسازنده توصیف کرده بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل این هفته در آخرین گزارش خود گفته بود که «ذخایر اورانیوم غنی‌شده در ایران اکنون به بیش از ۱۸ برابر حدی رسیده است که توافق هسته‌ای آن را مجاز شمرده بود.» این نهاد همچنین عدم ارائه «پاسخ رضایت‌بخش» از سوی ایران درباره وجود مواد هسته‌ای در سه مکان اعلام نشده را محکوم کرد.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، این پرونده که نگرانی‌هایی را در بین برخی کشورهای جهان ایجاد کرده است، در راس بن‌بست مذاکراتی قرار می‌گیرد که بیش از یک سال پیش برای نجات توافق هسته‌ای آغاز شده است.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته آینده در وین تشکیل جلسه می‌دهد.

ند پرایس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایالات متحده آمریکا، روز پنجشنبه «نگرانی‌های بسیار جدی» واشنگتن را ابراز کرد و گفت: «ایران به سوالات آژانس پاسخ درستی نداده است.»

تایید می‌کنم که قصد داریم به بریتانیا، فرانسه و آلمان برای ارائه قطعنامه‌ای درباره ضرورت همکاری کامل ایران با آژانس بپیوندیم.
ند پرایس

وی افزود: «تایید می‌کنم که قصد داریم به بریتانیا، فرانسه و آلمان برای ارائه قطعنامه‌ای درباره ضرورت همکاری کامل ایران با آژانس بپیوندیم.»

یک منبع اروپایی در وین در روزهای اخیر به آماده کردن پیش‌نویس این قطعنامه اشاره کرده بود که واکنش شدید ایران را در پی داشت. ایران اعلام کرد که نسبت به هرگونه «اقدام غیرسازنده» در شورای حکام پاسخ می‌دهد.

آمریکایی‌ها پس از روی کار آمدن جو بایدن و تلاش برای احیای برجام از تلاش برای صدور هرگونه قطعنامه‌ای علیه ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خودداری کرده بودند.