Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمریکا به دلیل «نقض حقوق بشر» تحریم هایی را علیه ایران اعمال کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا
وزارت خزانه‌داری آمریکا Copyright AP photo
Copyright AP photo
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا روز سه‌شنبه ۷ دسامبر و در بحبوحه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین برای احیای برجام، تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرد.

آگهی

آمریکا روز سه‌شنبه ۷ دسامبر و در بحبوحه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین برای احیای برجام، تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تحریم‌های هدفمند و جدید علیه چندین نهاد و مقام ایرانی و به دلیل آنچه که واشنگتن آن را «نقض فاحش حقوق بشر» در ایران می‌خواند، تنظیم و اعمال می‌شود.

در این فهرست منتشر شده، نام ۸ فرد و همچنین چهار نهاد ایرانی دیده می‌شود. وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکید کرده این اشخاص و موسسات در سرکوب معترضان ایرانی و همچنین نقض حقوق بشر نقش داشته‌اند. بر این اساس نیروی ضد تروریسم ایران موسوم به «نوپو»، زندان مرکزی اصفهان، زندان زاهدان و همچنین یگان ویژه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نهادهایی هستند که به فهرست تحریم‌های ایالات متحده اضافه شده‌اند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند این مجموعه‌ها در سرکوب معترضان اخیر در نقاط مختلف ایران نقش داشته‌اند. همچنین در میان ۸ نفری که در این فهرست قرار دارند، افراد به دلیل ارتباط با همین نهادها در سیاهه تحریمی‌ ایالات متحده قرار گرفته‌اند.

این نخستین تحریم‌های اعمال شده علیه مقام‌های ایرانی در دولت جو بایدن به شمار نمی‌رود و در آخرین مورد، روز ۲۹ اکتبر وزارت خزانه‌داری این کشور چندین فرد و نهاد ایرانی را به دلیل ارتباط با برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران تحریم کرده بود.

تحریم‌های تازه ایالات متحده علیه افراد و نهادهای ایرانی در حالی اعلام می‌شود که قرار است دور هشتم مذاکرات برای احیای برجام از روز پنجشنبه در پایتخت وین از سر گرفته شود. این دومین دور از مذاکراتی است که در دولت ابراهیم رئيسی برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برگزار می‌شود.

بعد از پایان دور پیشین گفتگوها و ابراز ناامیدی طرف‌های غربی نسبت به جدی بودن تیم جدید ایرانی در پای میز مذاکرات، مقام‌های آمریکایی تهدید کرده بودند در صورتی که این روند ادامه یابد، واشنگتن طرح‌های دیگری را در قبال ایران مورد بررسی قرار خواهد داد. با این حال مقام‌های دولت جدید ایران مدعی هستند که طرح‌های ارائه شده آنها در وین، قابلیت پیشرفت و حصول به توافق را دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بایدن در نشست «دموکراسی»: بی‌نقص نیستیم و با چالش‌های نگران‌کننده‌ای روبرو هستیم

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است