بایدن در نشست «دموکراسی»: بی‌نقص نیستیم و با چالش‌های نگران‌کننده‌ای روبرو هستیم

نشست مجازی دموکراسی به ابتکار جو بایدن
نشست مجازی دموکراسی به ابتکار جو بایدن   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

چین و روسیه ضمن انتقاد از عدم دعوت واشنگتن از آنها برای شرکت در این نشست گفته‌اند که این امر نشان می‌دهد آمریکا «روحیه دوره جنگ سرد» دارد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در سخنرانی افتتاحیه نشست مجازی با موضوع دموکراسی گفت که کشورهای دموکراتیک برای رویارویی با چالش‌های پیش‌رو نیاز به «قهرمانانی» دارند.

واشنگتن در چهارچوب اجرای یکی از وعده‌های انتخاباتی جو بایدن برای برگزاری اجلاسی با حضور کشورهای دموکراتیک از حدود یکصد کشور برای شرکت در این نشست دعوت کرده است. این در حالی است که انتخاب کشورهای شرکت کننده و معیارهای دعوت از کشورها بحث برانگیز شده است.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در سخنانش گفت که نظام‌های دموکراتیک از جمله آمریکا با چالش‌های «مهم و نگران‌کننده‌ای» روبرو هستند. جو بایدن افزود که آمریکا برای بر آورده کردن ایده‌آل‌های دموکراتیک خود باید «بی‌وقفه» تلاش کند. وی اظهار داشت که هیچ کدام از کشورهای حاضر در این نشست «بی‌نقص» نیستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جو بایدن با این حال خواستار تلاش مشترک برای مقابله با «نظام‌های خودکامه‌ای» شد که به اقدامات و سیاست‌های سرکوبگرایانه به عنوان «کاراترین ابزار برای رویارویی با چالش‌های کنونی» متوسل می‌شوند.

نشست دولت جو بایدن با موضوع دموکراسی به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود.

چین و روسیه ضمن انتقاد از عدم دعوت واشنگتن از آنها برای شرکت در این نشست گفته‌اند که این امر نشان می‌دهد آمریکا «روحیه دوره جنگ سرد» دارد. از سوی دیگر دعوت ایالات متحده از تایوان برای شرکت در این نشست همزمان با تنش‌ها بر سر این جزیره خشم پکن را برانگیخته است.

این در حالی است که روابط واشنگتن با پکن و مسکو روزهای پرتنشی را سپری می‌کند. آمریکا به همراه استرالیا، بریتانیا و کانادا بازی‌های المپیک زمستانی پکن را تحریم دیپلماتیک کرده است. از سوی دیگر جو بایدن تهدید کرده است که روسیه در صورت اقدام نظامی علیه اوکراین با تحریم‌های سنگین اقتصادی روبرو خواهد شد.

آمریکا برای شرکت در نشست مجازی درباره دموکراسی از کشورهایی همچون پاکستان و برزیل دعوت کرده است. این در حالی است که کشورهایی همچون مجارستان و ترکیه در این نشست غایب هستند.

مطالب مرتبط