Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فدراسیون بین‌المللی تنیس: قصد نداریم در واکنش به ماجرای پنگ شوای ۱.۴ میلیارد چینی را مجازات کنیم

President of the International Tennis Federation David Haggerty
President of the International Tennis Federation David Haggerty Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانم پنگ که در گذشته رتبه اول رنکینگ تنیس زنان جهان در تنیس دونفره را داشت، پس از افشاگری‌هایش مبنی بر اینکه ژانگ گائولی، معاون سابق نخست وزیر چین او را مورد آزار جنسی قرار داده، برای چندین هفته در انظار عمومی دیده نشد.

آگهی

فدراسیون بین‌المللی تنیس اعلام کرد که با وجود نگرانی از سرنوشت خانم پنگ شوای، تنیس باز چینی، هیچکدام از تورنمنت‌های خود در کشور چین را لغو نمی‌کند زیرا نمی‌خواهد «۱.۴ میلیارد نفر» را مجازات کند.

پس از خودداری دولت چین از ارائه تضمین‌هایی درباره سلامت خانم پنگ، فدراسیون بین‌المللی تنیس با درخواست‌های متعددی برای پیوستن به انجمن تنیس زنان برای تعلیق همه مسابقات در چین روبرو شده بود.

خانم پنگ که در گذشته رتبه اول رنکینگ تنیس زنان جهان در تنیس دونفره را داشت، پس از افشاگری‌هایش مبنی بر اینکه ژانگ گائولی، معاون سابق نخست وزیر چین او را مورد آزار جنسی قرار داده، برای چندین هفته در انظار عمومی دیده نشد.

بی اطلاع از سرنوشت او واکنش‌های جهانی را برانگیخت؛ تا جایی که انجمن تنیس زنان و استیو سیمون، مدیر اجرایی آن اعلام کرد که برگزاری همه مسابقات بین‌المللی تنیس زنان در چین لغو خواهد شد.

با این وجود دیوید هاگرتی، رئیس فدراسیون بین‌المللی تنیس روز یکشنبه در واکنشی متفاوت اعلام کرد که اتهامات طرح شده باید بررسی شود و اگرچه آنها همچنان روی بیانیه این فدراسیون کار می‌کنند اما رویه انجمن تنیس زنان را دنبال نخواهند کرد.

منظور آقای هاگرتی، بیانیه کوتاهی بود که هفته گذشته از سوی این فدراسیون پس از تشکیل جلسه هیأت مدیره منتشر شد.

او افزود: «باید به خاطر داشته باشید که فدراسیون بین‌المللی تنیس، نهاد حاکم بر این ورزش در سراسر جهان است و یکی از مسئولیتهای ما نیز توسعه مردمی این ورزش است. ما نمی‌خواهیم یک میلیارد نفر را مجازات کنیم، بنابراین به برگزاری مسابقات در این کشور ادامه خواهیم داد.»

در بیانیه هفته گذشته نیز آمده است: «فدراسیون بین‌المللی تنیس به‌عنوان نهاد حاکم بر ورزش تنیس، از تمام حقوق زنان حمایت می‌کند. نگرانی اصلی ما سلامت پنگ شوای است و باید به اتهاماتی که او مطرح کرده رسیدگی شود. ما به حمایت از همه تلاش‌هایی که در این راستا انجام شود، چه به صورت علنی و چه در پشت صحنه، ادامه خواهیم داد.»

افشاگری پنگ شوای درباره ژانگ گائولی، بار دیگر سانسور شدید در حکومت چین را برجسته کرد. آقای ژانگ معاون سابق نخست وزیر چین که تا سال ۲۰۱۸ میلادی نیز عضو دفتر سیاسی کمیته ۷ نفره مرکزی حزب کمونیست چین بود، یکی از بلندپایه‌ترین مقامات این کشور و مهمترین چهره چینی محسوب می‌شود که تاکنون در جنبش #MeToo از او یاد شده است.

پستی که خانم پنگ درباره آزار جنسی او در شبکه‌ Weibo منتشر کرد، در عرض نیم ساعت ناپدید شد و همه بحث‌های درباره این ماجرا نیز بصورت آنلاین سانسور شد.

پس از آن نیز انجمن تنیس زنان و بسیاری دیگر اعلام کردند که برای چند هفته قادر به برقراری ارتباط با خانم پنگ نبوده‌اند.

درنهایت پیگیری‌های بین‌المللی از جمله تشکیل کمپینی توسط سازمان‌های ورزشی و افراد مشهور، رسانه‌های دولتی چین را واداشت تا عکس‌ها و ویدئوهایی از خانم پنگ منتشر کنند که او را در ملاء عام نشان می‌داد و به این ترتیب ادعا کردند که او در سلامت به سر می‌برد.

با این حال استیو سیمون گفت که شواهد ادعا شده فقط او را بیشتر نگران کرده است، زیرا همچنان هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که ثابت کند او تحت کنترل نیست و می‌تواند آزادانه صحبت کند.

دیدارهای ویدئویی خانم پنگ و رئیس کمیته بین‌المللی المپیک نیز نتوانست به طرفداران او دربارۀ سلامتش اطمینان دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پای سازمان ملل هم به ماجرای ناپدید شدن تنیس‌باز چینی باز شد

واکنش مسکو به دیدار بلینکن از کی‌یف در آستانه سفر پوتین به چین: نشانه شکست‌های نظامی اوکراین است

رئیس جمهوری چین پس از پنج‌سال به فرانسه رفت، شی جین پینگ در فرانسه، مجارستان وصربستان به دنبال چیست؟