پای سازمان ملل هم به ماجرای ناپدید شدن تنیس‌باز چینی باز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پنگ شوای، قهرمان تنیس زنان چین
پنگ شوای، قهرمان تنیس زنان چین   -  Copyright  AP Photo

سازمان ملل متحد خواستار ارائه شواهدی دال بر سلامت پنگ شوای شد. این تنیس باز مشهور چینی چند روز پس متهم کردن یکی از اعضای عالیرتبه حزب کمونیست به تجاوز، ناپدید شد.

سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه در ژنو، بر اهمیت شواهدی که نشان دهد خانم پنگ زنده و در سلامت است تاکید کرد. لیز تروسل خواستار تحقیقات فوری و شفاف درباره اتهام تجاوز به این ورزشکار شده است.

وزارت خارجه فرانسه نیز با اشاره به اینکه این موضوع را با حساسیت دنبال می‌کند خواستار شفاف شدن موضوع از سوی مقامات پکن شد. پاریس میزبان بازی‌های آتی المپیک تابستانی است و پکن میزبانی بازی‌های المپیک زمستانی را برعهده دارد.

سازمان‌ها و گروههای سیاسی بسیاری تاکنون خواستار تحریم بازی‌های پکن به خاطر دغدغه‌های حقوق بشری شده‌اند. جوبایدن، رئیس جمهوری آمریکا هم که کشورش تنش‌های متعددی با چین دارد گفته است که تحریم سیاسی این بازی‌ها را تحت بررسی دارد.

در همین حال انجمن تنیس زنان هم از آمادگی خود برای لغو تمامی مسابقات خود به میزبانی چین خبر داد. رئیس انجمن تنیس زنان برگزاری رقابت‌های اوپن شانگهای را منوط به مشخص شدن وضعیت پنگ شوای و اطمینان از سلامتی این تنیس باز چینی کرد.

تاکنون ستاره‌های مشهور دنیای تنیس نظیر نواک جوکوویچ و سرنا ویلیامز نیز با اتخاذ مواضع مشابه از تنیس باز چینی حمایت کرده‌اند.

پنگ شوای حدود دو هفته پیش با انتشار پستی در شبکه‌های اجتماعی، انگشت اتهام را به سوی معاون پیشین نخست وزیر چین نشانه گرفت. 

او جانگ گائولی از سران ارشد حزب کمونیست را متهم به برقراری رابطه جنسی اجباری کرده بود. اگرچه این پست به سرعت از شبکه‌های اجتماعی چین حذف شد اما واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت و بسیاری از علاقمندان این قهرمان رقابتهای ویمبلدون و رولان گاروس را نگران کرد.

پس از این افشاگری، پنگ شوای ناپدید شد و خبری از وضعیت او در دست نیست. با این حال چند روز پیش شبکه دولتی چین با پخش خبری در مورد او، از ارسال ایمیلی منسوب به وی به اتحادیه جهانی تنیس خبر داد که در آن پنگ شوای با اعلام اینکه حالش خوب است، تصریح کرده بود که اتهام آزار جنسی توسط معاون پیشین نخست وزیر صحت ندارد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با این وجود استیو سیمون، رئیس اتحادیه جهانی تنیس زنان می‌گوید که درباره اصالت این پیام و ایمیل ارسالی تردیدهایی مطرح است.