فرانسه بیش از ۳۰۰ نفر را با یک هواپیمای نظامی از افغانستان خارج کرد

فرودگاه کابل
فرودگاه کابل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در میان مسافران این پرواز یک‌طرفه، ۲۵۸ افغان که طی دو دهه اخیر با نیروهای فرانسوی در افغانستان همکاری داشته‌اند حضور دارند.

آگهی

فرانسه می‌گوید توانسته بیش از ۳۰۰ نفر از جمله ۲۵۸ افغان را روز جمعه از افغانستان خارج کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز شنبه چهارم دسامبر با اعلام این مطلب تاکید کرد که ۱۱ فرانسوی و ۶۰ هلندی نیز در میان این افراد حضور داشته‌اند که با همراهی و کمک قطر توانسته‌اند از افغانستان خارج شوند.

مسئولان فرانسوی تاکید کردند افغان‌هایی که طی دو دهه اخیر با نیروهای فرانسوی در افغانستان همکاری کرده‌اند و همچنین افراد و گروه‌هایی که در خطر قرار داشتند از جمله روزنامه‌نگاران در میان کسانی بودند که توانسته‌اند از این کشور خارج شوند. این عملیات توسط یک هواپیمای نظامی که در فرودگاه کابل فرود آمده بود انجام شد. فرانسه همراه این هواپیما  غذا، دارو و اقلام انسان‌دوستانه نیز برای مردم افغانستان ارسال کرده بود که در فرودگاه تحویل گروه‌های حقوق بشری داده شد.

از زمان به قدرت رسیدن طالبان در ماه اوت در افغانستان، بسیاری از کشورهای خارجی از جمله تمام کشورهای اروپایی سفارت‌خانه‌های خود در افغانستان را تعطیل کردند و تمام دیپلمات‌ها به خانه بازگشتند.

امانوئل ماکرون در سفر خود به خاورمیانه از احتمال تاسیس یک دفتر مشترک اروپایی در افغانستان برای برقراری ارتباط با طالبان خبر داده بود. هنوز مشخص نیست این ایده تا چه اندازه جدی است و چه زمانی قرار است اجرایی شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر: نیروهای طالبان ده‌ها افسر پیشین افغانستان را ربوده‌ و کشته‌اند

برنامه جهانی غذا به خانواده‌های نیازمند در افغانستان پول نقد می‌دهد

سازمان ملل کل مبلغ لازم برای جلوگیری از بروز فاجعه انسانی در افغانستان را تامین کرد