Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ماکرون: کشورهای اروپایی دفتر مشترک نمایندگی در افغانستان تاسیس می‌کنند

امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه
امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس جمهوری فرانسه می‌گوید کشورهای اروپایی در اندیش تاسیس یک دفتر مشترک هستند که به موضوع تعامل با طالبان در افغانستان بپردازد.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه می‌گوید چندین کشور اروپایی در حال کار بر روی افتتاح یک نمایندگی دیپلماتیک مشترک در افغانستان هستند که سفرای آنها را قادر می سازد به این کشور بازگردند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان در ماه اوت، کشورهای اروپایی همراه با نیروهای ایالات متحده این کشور‌ را ترک‌ کردند و با گذشت چند ماه هنوز ساز و‌ کار‌ مشخصی برای چگونگی تعامل با طالبان در نظر گرفته نشده است.

پس از قدرت‌گیری طالبان، ایالات متحده و سایر کشورهای غربی سفارت‌خانه‌های خود را بستند و دیپلمات‌های خود را از کابل خارج کردند. پس از آن بود که طالبان یک دولت موقت را اعلام و رسما کار خود را به عنوان حکمرانان جدید سرزمین افغانستان آغاز کردند. این در حالیست که اعضای اصلی دولت طالبان تحت تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار دارند.

آقای ماکرون، روز شنبه ۴ دسامبر پیش از عزیمت به جده به خبرنگاران در دوحه گفت: «ما به سازمانی بین چند کشور اروپایی فکر می‌کنیم. یک مکان مشترک برای چندین دولت اروپایی که به سفرای ما امکان می‌دهد در آن حضور داشته باشند.»

ایالات متحده، کشورهای اروپایی و اکثر کشورهای جهان تمایلی به به رسمیت شناختن دولت طالبان که عمدتا تحت سلطه پشتون‌ها است ندارند و آنها را متهم به کنار گذاشتن تعهداتی می‌کنند که پیش از رسیدن به قدرت وعده داده بودند. از جمله این وعده‌ها می‌توان به حقوق زنان، اقلیت‌ها و آزادی‌های سیاسی اشاره کرد.

آقای ماکرون همچنین در ادامه، توضیحات بیشتری در خصوص این ساز و کار ارائه کرد و افزود: «این اقدامی متفاوت از به رسمیت شناختن سیاسی یا گفت‌وگوی سیاسی با طالبان است. ما به محض اینکه بتوانیم نمایندگی داشته باشیم، این ایده را اجرایی می‌کنیم.»

هفته گذشته، اتحادیه اروپا پس از گفتگو با طالبان بیانیه‌ای منتشر کرد که بر اساس آن این اتحادیه می‌تواند به زودی یک نمایندگی در این کشور افتتاح کند.

هیأت اتحادیه اروپا تأکید کرد که این حضور حداقلی در افغانستان از سوی اروپا به معنای «به رسمیت شناختن دولت طالبان» نخواهد بود. در عین حال‌ مقام‌های اروپایی تاکید می‌کنند که حتی چنین مسئله‌ای هم مستلزم وضعیت امنیتی در افغانستان است و در عین حال به صدور اجازه از سوی مقام‌های طالبان برای تضمین اطمینان از امنیت و حفاظت از کارکنان این نهاد اروپایی بستگی دارد.

فرانسه به طور جداگانه روز جمعه اعلام کرد که با کمک قطر یک ماموریت تخلیه در افغانستان را انجام داده و بیش از ۳۰۰ نفر را که اکثراً افغان هستند از این کشور خارج کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشریه ولت: آلمان دیپلماتی را برای ارزیابی روابط خود با طالبان به افغانستان می‌فرستد

افغانستان؛ بازگشت طالبان به قدرت

بورل: برای صلح خاورمیانه به یک تشکیلات فلسطینی کارآمد و قوی نیاز است