Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پرونده ساقط کردن هواپیمای اوکراینی؛ هشدار چهار کشور به ایران: اقدام جدی بین‌المللی می‌کنیم

پلاکاردهایی با چهره های قربانیان پرواز اکراینی  PS752
پلاکاردهایی با چهره های قربانیان پرواز اکراینی PS752 Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چهار کشور کانادا، بریتانیا، سوئد و اوکراین با صدور بیانیه مشترکی هشدار دادند در صورت ادامه سیاست «عدم مذاکره» از سوی تهران، گزینه «اقدام جدی» علیه ایران در چارچوب قوانین بین‌الملل را در دستور کار قرار خواهند داد.

آگهی

کانادا و بریتانیا به همراه سوئد و اوکراین ایران را به طفره رفتن از پرداخت غرامت به خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی متهم کردند. این چهار کشور با صدور بیانیه مشترکی هشدار دادند در صورت ادامه سیاست «عدم مذاکره» از سوی تهران، گزینه «اقدام جدی» علیه ایران در چارچوب قوانین بین‌الملل را در دستور کار قرار خواهند داد.

این چهار کشور که عضو گروه واکنش و هماهنگی بین‌المللی پرونده قربانیان پروازی هستند که با موشک‌های سپاه پاسداران ایران سرنگون شد با صدور بیانیه‌ای مشترک از عدم شرکت ایران در جلسه درخواستی ۲۲ نوامبر با این گروه ابراز تاسف کردند. آنها در بخش دیگری از بیانیه از ایران خواستند حداکثر ظرف یکماه آینده و با «حسن نیت» به میز مذاکره بازگردد و به مسئولیت‌های خود در پرداخت غرامت عمل کند.

پرواز پی اس ۷۵۲ در تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۲۰ تنها دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه امام توسط موشک‌های سپاه پاسداران ایران سرنگون شد و همه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند. دولت ایران سه روز پس از این «حادثه» مسئولیت آن را پذیرفت و آن را نتیجه یک «اشتباه» دانست.

ساعاتی قبل از سرنگون شدن این هواپیما، ایران به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی به مواضع نیروهای آمریکایی در پایگاه عین الاسد عراق حمله موشکی کرده بود.

پیشتر سازمان هواپیمایی کشوری ایران در گزارشی ۱۳۸ صفحه‌ای مدعی شده بود که سلسله خطاهای انسانی باعث شده است تا اپراتور دفاع ضد هوایی سپاه پاسداران اشتباه کرده و هواپیما اوکراینی پی اس ۷۵۲ را سرنگون کند.

همزمان انجمن خانواده‌های قربانیان روز چهارشنبه با انتشار گزارشی مسئولیت سرنگونی این هواپیما را متوجه مقام‌های ارشد ایران دانسته و تاکید کرده قادر نیست اظهارات ایران را «کورکورانه» قبول کند و مسئولیت مرگ قربانیان نمی‌تواند تنها متوجه چند عضو «رده پایین» نظامی باشد.

از روز یکشنبه دادگاه ۱۰ نظامی متهم به شلیک به این هواپیما در تهران آغاز شده است. با این حال هویت متهمان و اتهام دقیق آنها رسانه‌ای نشده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این دادگاه در حالی آغاز شده است که آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا نیز اواخر ماه میلادی گذشته هشدار قبلی خود مبنی بر ریسک پذیر بودن آسمان پروازی ایران را تمدید نکرد. در پی سرنگون شدن هواپیمای اوکراینی، آژانس به تمامی شرکت‌های هواپیمایی اروپایی توصیه کرد از استفاده از فضای پروازی آسمان ایران خودداری کنند و در موارد اضطراری در ارتفاع بالاتر از ۲۵ هزار پا پرواز کنند. این هشدار سال گذشته، دوباره تمدید شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رای پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی در ایران اعلام شد؛ ۱۳ سال حبس برای متهم ردیف اول

ایران: رای دادگاه کانادا درباره «تروریستی» بودن حمله به هواپیمای اوکراینی «فاقد مبنای قانونی» است

صدور کیفرخواست برای ۱۰ نفر از مسئولان حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی