Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رافائل گروسی در تهران با محمد اسلامی و حسین امیرعبداللهیان دیدار کرد

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفتگو کرد
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفتگو کرد Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که دوشنبه شب ۲۲ نوامبر برای گفتگو با مقام‌های ایرانی وارد تهران شده است، روز سه‌شنبه ۲۳ نوامبر با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی و همچنین حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفتگو کرد.

آگهی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که دوشنبه شب ۲۲ نوامبر برای گفتگو با مقام‌های ایرانی وارد تهران شده است، امروز سه‌شنبه ۲۳ نوامبر با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی و همچنین حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفتگو کرد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ماه فوریه تاکنون سه بار به ایران سفر کرده که دو بار آن پس از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی بوده است. آخرین سفر آقای گروسی به تهران به ۲۱ شهریور برمی‌گردد که تنها با محمد اسلامی، رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفتگو کرده بود.

اما اینک دیدار و گفتگوی آقای گروسی با مقام‌های ایرانی در آستانه تصمیم‌گیری شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره گزارش مدیر کل آژانس از برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مذاکرات احیای برجام در وین انجام شده است. همچنین مدیر کل آژانس پس از دیدار با اسلامی به ملاقات امیرعبداللهیان رفت. گروسی پیش از این از عدم دیدار با وزیر امور خارجه ایران در سفرهای پیشین خود به تهران گلایه کرده بود. آقای گروسی با انتقاد از محدود بودن دیدارهایش با رئيس سازمان انرژی اتمی تاکید کرده بود با توجه به ماهیت سیاسی برنامه هسته‌ای ایران نیاز دارد که با دیگر مقام‌های ایرانی از جمله وزیر امور خارجه نیز گفتگو کند.

بعد از آن بود که مقام‌های ایرانی برنامه دیدار میان گروسی و امیرعبداللهیان را نیز در برنامه سفر مدیر کل آژانس گنجاندند. رسانه‌های ایران گزارش می‌دهند وزیر خارجه ایران در این دیدار بر اراده تهران برای تعامل سازنده با آژانس در چارچوب پادمان تاکید و ابراز امیدواری کرده است که در سفر گروسی اعتقاد متقابل و همکاری‌های طرفین بیش از پیش تقویت شود. 

مدیرکل آژانس هم در پاسخ به تاکید دوباره امیرعبداللهیان در خصوص عدم ورود به مباحث سیاسی و استمرار نگاه فنی به برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده است که این نهاد بین‌المللی ضمن تاکید بر رویکرد فنی، حرفه‌ای و بیطرفانه آمادگی دارد برای حل و فصل موضوعات باقیمانده در ماه‌های آتی همکاری‌های بیشتری با جمهوری اسلامی ایران داشته باشد. 

هنوز جزئياتی بیشتری از مفاد گفتگوهای میان طرفین منتشر نشده و احتمالا باید منتظر ماند تا رافائل گروسی در بازگشت به وین و در گفتگو با خبرنگاران نکات تازه‌ای از مذاکرات خود با مقام‌های ایرانی در اختیار جهانیان قرار دهد. با این حال ناظران سیاسی بر این باورند احتمالا موضوع نظارت‌ها بر تاسیسات هسته‌ای و همچنین راهبرد آتی ایران در قبال مذاکرات هسته‌ای از موضوعات مورد بحث میان طرفین بوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه گذشته در آخرین گزارش محرمانه سه ماهه خود از برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد که ذخایر اورانیوم بسیار غنی‌شده توسط تهران افزایش چشمگیری داشته است.

به گزارش منابع خبری از تهران، آقای گروسی در نشست خبری مشترک با آقای اسلامی، مذاکرات در حال انجام میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را «فشرده» توصیف کرده است. او با تاکید بر ضرورت انجام گفتگوهای «عمیق» با تهران، گفت که که مذاکراتش را با مسئولان ایرانی برای یافتن زمینه‌های مشترک ادامه می‌دهد.

ایران در ماه‌های گذشته سطح همکاری‌های خود را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کاهش داده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ماه فوریه تاکنون از دسترسی به ویدئوهای نظارتی سایت‌های هسته‌ای ایران محروم شده است.

از همین رو آقای گروسی ابراز امیدواری کرده بود که اختلاف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران در مورد دسترسی‌ دوباره این نهاد بین‌المللی به ویدئوهای نظارتی سایت‌های هسته‌ای این کشور در جریان سفر او به تهران حل و فصل شود.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران هم در این نشست خبری با اشاره به سؤالاتی که توسط آقای گروسی در خصوص برنامه هسته‌ای تهران مطرح شده، گفت: «این سوالات پاسخ داده شده است، بخش‌هایی مانده و بخش‌هایی هم کلا مربوط به مسائل بسته شده گذشته است که در برجام به آنها پرداخته شده و بسته شده است.»

البته آقای اسلامی بدون ذکر جزئیات گفت: «مدارکی که برای مسئولان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سؤال ایجاد کرده است، توسط دشمنان ایران منتشر می‌شوند.»

پیشتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده بود که ایران به برخی از سئوالات بازرسان این نهاد پاسخ نداده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در هر حال آقای اسلامی در ادامه این نشست خبری تاکید کرد که «ایران در اجرای برنامه هسته‌ای خود مصمم است.» او گفت: «آقای گروسی امروز چندین بار در گفتگوها بیان کردند که هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نکرده‌اند و طبق معاهدات، فعالیت‌های هسته‌ای ایران در حال انجام است.»

به گزارش رسانه‌های دولتی ایران، آقای گروسی گفته است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آماده است تا به ایران برای تولید انرژی پاک کمک کند.

آقای گروسی در حالی به تهران سفر کرده است که در برنامه سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دیدار و گفتگو با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران را درج نشده است. این در حالی است که در گذشته مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به هنگام سفر به تهران با رئیس جمهور وقت ایران هم دیدار و گفتگو می‌کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیانیه سه قدرت اروپایی: غنی‌سازی ۲۰ و ۶۰ درصدی ایران توجیه غیرنظامی قابل قبولی ندارد

حسن روحانی: محتوای نامه شورای نگهبان ثابت می‌کند که حتی رئیس‌جمهور هم در ایران حق آزادی‌بیان ندارد

افشاگری رئیس دفتر حسن روحانی درباره هواپیمای ساقط‌شده اوکراینی؛ واعظی: ما فایل صوتی داریم