وزیر خارجه آمریکا: نگران تهاجم دوباره روسیه به اوکراین هستیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا   -  Copyright  AP Photo

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا امروز چهارشنبه ۱۰ نوامبر در دیدار با دیمیترو کولبا وزیر خارجه اوکراین در واشنگتن گفت که کشورش نگران حمله مجدد روسیه به خاک اوکراین است.

روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه جزیره مهم و استراتژیک کریمه که بخشی از خاک اوکراین بود را به خاک خود ملحق کرد.

آقای بلینکن گفت: «ما از گزارش‌های مربوط به فعالیت‌های نظامی غیرعادی روسیه نگران هستیم. نگرانی ما این است که ممکن است دوباره روسیه مرتکب یک اشتباه جدی شود و همچون سال ۲۰۱۴ که نیروهای خود را در امتداد مرز جمع آوری کرد، و سپس با یک ادعای دروغین در خاک اوکراین مداخله کرد، این کار را تکرار کند.»

او همچنین بر تعهد ایالات متحده به حاکمیت و استقلال اوکراین تاکید کرد و آن را «آهنین» توصیف کرد.

وزیر خارجه اوکراین نیز در این دیدار گفت که ایالات متحده و اوکراین در رابطه با فعالیت های نظامی روسیه دغدغه‌های مشترکی دارند.

آقای کولبا از اقدام ایالات متحده برای گسترش همکاری های دفاعی و امنیتی و کمک به اوکراین برای افزایش توان دفاعی این کشور در برابر روسیه خبر داد، افزایش توان دفاعی که موجب بی انگیزه‌ کردن روسیه از اقدامات تهاجمی بیشتر شود.

بلینکن و کولبا در پایان گفتگوی راهبردی که منجر به امضای سند به روز شده مشارکت استراتژیک اوکراین و ایالات متحده شد، در جمع خبرنگاران سخنرانی کردند.

وزیر خارجه اوکراین بهترین راه برای جلوگیری از تجاوز مجدد روسیه را روشن کردن این مسئله برای کرملین دانست که اوکراین قدرتمند است.

وزیر خارجه آمریکا نیز با بیان اینکه هرگونه اقدام تشدید کننده وضعیت و یا اقدام تهاجمی موجب نگرانی شدید ایالات متحده خواهد شد تاکید کرد که آمریکا بر حل دیپلماتیک مسئله شرق اوکراین تاکید دارد.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، هفته گذشته بیل برنز رئیس سیا را به مسکو فرستاد تا به کرملین هشدار دهد که ایالات متحده از نزدیک شاهد افزایش نیروها و تجهیزات روسی در نزدیکی مرز شمالی اوکراین است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید