Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اقدام قانونی ترکیه علیه ۳۰ کاربر اینترنت به دلیل انتشار مطالبی درباره وضعیت سلامت اردوغان

Turkey's President Recep Tayyip Erdogan
Turkey's President Recep Tayyip Erdogan Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اداره کل امنیت ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مشخص شد که هشتگ "مرگ" در توییتر با اشاره به رئیس جمهور کشور ما راه اندازی شده است.»

آگهی

مقامات ترکیه روز چهارشنبه اعلام کردند اقدامات قانونی را علیه ۳۰ کاربر اینترنتی آغاز کرده‌اند که پیام‌هایی «کذب» و «بی‌ اساس» درباره وضعیت سلامت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور منتشر کرده‌اند.

اداره کل امنیت ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مشخص شد که هشتگ "مرگ" در توییتر با اشاره به رئیس جمهور کشور ما راه اندازی شده است.»

او افزود: «بوسیله این هشتگ، ۳۰ نفر که گمان می‌رود مطالبی نادرست [در موضوع سلامت آقای اردوغان] به اشتراک گذاشته‌اند شناسایی شدند و اقدامات قانونی لازم علیه آنها آغاز شد.»

موضوع سلامتی رئیس جمهور ۶۷ ساله ترکیه که نزدیک به دو دهه در قدرت است، پیش از این نیز بارها موضوع گمانه زنی‌ها در ترکیه بوده و در سال‌های اخیر ویدئوهای متعددی از او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که نشان می‌داد او از نظر جسمانی ضعیف شده است.

در ویدئوی جدیدی که از او منتشر و خبرساز شده، رئیس‌جمهور ترکیه در حالی دیده می‌شود که به سختی قادر به قدم برداشتن است و این احتمال را در میان بسیاری تقویت کرده که او ممکن است به زودی قدرت را ترک کند.

تاریخ ثبت این صحنه به ۲۹ اکتبر برمی‌گردد یعنی زمانی که این کشور نود و هشتمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه را جشن می‌گرفت. در این ویدئو اردوغان در کاخ ریاست جمهوری و در میان پرچم‌های کشورش ایستاده است. پس از پایان مراسم، اردوغان به سمت چپ می‌چرخد تا سالن را ترک کند. به نظر می‌رسد که او با دشواری راه می‌رود و بدنش نیز کمی خمیده به جلو است.

دستیارانش به سرعت جلو می‌آیند و موانع را برمی‌دارند تا او بتواند به حرکتش ادامه دهد.

این ویدئو که عصر دوشنبه در فضای مجازی منتشر شد، در مدت چند ساعت توسط میلیون‌ها نفر دیده شد و کاربران پیام‌هایی در واکنش به آن نوشتند.

بسیاری از آنها نیز این موضوع را یادآوری کردند که اردوغان در سال ۲۰۰۲ میلادی از بولنت اجویت، نخست‌وزیر پیشین خواسته بود استعفا دهد؛ زیرا به نظر می‌رسید که آقای اجویت مشکلی در سلامتی دارد.

اردوغان که در آن زمان رهبر حزب تازه تاسیس «عدالت و توسعه» بود، ادعا می‌کرد که اجویت قادر به انجام وظایف خود به عنوان نخست‌وزیر نیست.

در جریان برگزاری نشست «گروه ۲۰» در رم نیز ویدئوی دیگری از رئیس جمهوری ترکیه منتشر شد که نشان می‌داد برای راه رفتن، دستش را روی شانه یکی از دستیارانش گذاشته است.

اردوغان که قرار بود پس از شرکت در اجلاس «گروه ۲۰» برای شرکت در اجلاس آب و هوایی سازمان ملل به گلاسگو سفر کند، روز دوشنبه به ترکیه بازگشت و دلیل لغو برنامه‌اش را برآورده نشدن خواسته‌هایش در موضوع امنیت در جریان نشست رم اعلام کرد. با این وجود برخی گمان می‌برند که دلیل اصلی تغییر برنامه و بازگشت زودهنگام او به ترکیه، مشکلات سلامتی او باشد.

اردوغان در سال ۲۰۱۱ میلادی تحت عمل جراحی روده قرار گرفت؛ در آن زمان شایعه ابتلای او به سرطان مطرح گردید که از سوی یکی از پزشکانش رد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: شبکه‌های اجتماعی تهدیدی برای دموکراسی است

کمبود بودجه برای راه اندازی شبکه ملی اینترنت

دیوان حقوق بشر اروپا ترکیه را در پرونده «توهین فیسبوکی به اردوغان» محکوم کرد