مناقشه ماهیگیری در مانش؛ بوریس جانسون: موضع ما تغییر نکرده است

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران دو کشور در حاشیه کوپ ۲۶ در گلاسگو با تسریع مذاکرات لحن آشتی‌جویانه‌تری را اتخاذ کردند. با این حال بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که موضع بریتانیا در این مناقشه تغییری نکرده است.

آگهی

مذاکرات بین پاریس و لندن برای حل و فصل اختلاف‌هایشان بر سر مجوزهای ماهی‌گیری اعطا شده به اروپایی‌ها پس از برکسیت در روز سه‌شنبه ۲ نوامبر ادامه پیدا کرد.

تهدید فرانسه به اعمال برخی اقدامات همچنان پابرجاست اما انتظار نمی‌رود تا روز چهارشنبه تصمیمی گرفته شود.

رهبران دو کشور در حاشیه کوپ ۲۶ در گلاسگو با تسریع مذاکرات لحن آشتی‌جویانه‌تری را اتخاذ کردند. با این حال بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که موضع بریتانیا در این مناقشه تغییری نکرده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در نشست خبری در کوپ‌۲۶ گفت: «شما می‌پرسید که آیا بریتانیا موضع خود را درباره ماهیگیری تغییر داده است؟ پاسخ منفی است.»

انیک ژیراردن، وزیر امور دریایی فرانسه روز سه‌شنبه در مجمع ملی تاکید کرد که فردا (چهارشنبه) منتظر برنامه‌ریزی برای تشکیل جلسه‌ای تحت ریاست کمیسیون اروپا در این مورد خواهند بود.

کاخ الیزه روز گذشته اعلام کرد که تدابیر تلافی‌جویانه علیه بریتانیا تا پیش از جلسه‌ای که قرار است روز پنجشنبه برگزار شود اجرا نخواهد شد. در مقابل بریتانیا از تعویق اجرای اقدامات تلافی‌جویانه فرانسه استقبال کرده است.

داوید فروست، وزیر برکسیت کابینه بریتانیا قرار است با کلمان بُن، وزیر مشاور اروپایی فرانسه در روز پنجشنبه ملاقات کند.

بریتانیا و فرانسه چندین دهه بر سر مناطق غنی ماهیگیری در اطراف سواحل خود با یکدیگر اختلاف داشته‌اند اما در ماه سپتامبر گذشته پس از آنکه پاریس، لندن را متهم کرد که مجوز کافی برای ماهیگیری در برخی از سواحل بریتانیا به قایق‌های فرانسوی اختصاص داده نشده است، درگیری تازه‌ای آغاز شد. بریتانیا می‌گوید برای کشتی‌هایی که می‌توانند ثابت کنند قبلا در آب‌های این کشور ماهیگیری کرده‌اند مجوز صادر می‌کند.

پس از نهایی شدن برکسیت تمام کشورهایی که با بریتانیا مرز دریایی دارند از جمله فرانسه باید برای ماهیگیری در آب‌های این کشور مجوز بگیرند. در هفته‌های گذشته از ۴۷ شرکت ماهیگیری متقاضی تنها ۱۲ شرکت فرانسوی موفق شدند مجوز ماهیگیری در آب‌های بریتانیا را دریافت کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا به لحظه احتضار سیاسی بوریس جانسون نزدیک می‌شویم؟

پدر بوریس جانسون فرانسوی شد

مرگبارترین حادثه سالهای اخیر در کانال مانش؛ بیش از ۳۰ مهاجر بر اثر واژگونی قایق جان باختند