بحران ماهیگیری در مانش؛ بوریس جانسون: نگران رفتار فرانسه هستم

بحران ماهیگیری در مانش؛ بوریس جانسون: نگران رفتار فرانسه هستم
Copyright AP Photo/Kirsty Wigglesworth, Pool
Copyright AP Photo/Kirsty Wigglesworth, Pool
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاریس تهدید کرده در صورت ادامه این وضعیت از روز سه‌شنبه از پهلو گرفتن قایق‌های بریتانیایی در بنادر فرانسه جلوگیری و کنترل گمرکی کامیون‌های این کشور را تشدید کند.

آگهی

در حالی‌که بحران حق ماهیگیری در دریای مانش میان فرانسه و بریتانیا از هفته گذشته تا روز شنبه آرام نشده است، رهبران دو کشور قرار است فردا (یکشنبه ۳۱ اکتبر) و در حاشیه دومین روز از اجلاس سران گروه ۲۰ در رم با یکدیگر دیدار کنند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز شنبه شایعات درباره توسل لندن به یکی از مواد مربوط به حل اختلاف پیش‌بینی شده در قرارداد اجرای برکسیت میان بریتانیا و اتحادیه اروپا را تائید کرد.

نخست وزیر بریتانیا در همین روز با «ابراز نگرانی از رفتار فرانسه» گفت: «فکر می‌کنم چیزهایی که فرانسه و بریتانیا را متحد می‌کند، بیشتر از عوامل جدایی ما است. قطعا با متحدان و شرکایمان همکاری نزدیکی برای رفتن به قلب این مسائل آزاردهنده خواهیم داشت. باید بگویم که ما اندکی نگرانیم که فرانسه در آستانه متوقف کردن معاهده تجارت و همکاری میان ما [بریتانیا و اتحادیه اروپا] باشد یا این‌که حتی پیشاپیش ترمز این معاهده را کشیده باشد.»

فرانسه بریتانیا را متهم می‌کند که از زمان اجرایی شدن توافق برکسیت، مجوزهای بسیار اندکی را برای ماهیگیران فرانسوی در آب‌های دریای مانش صادر کرده است. پاریس قول داده که در صورت ادامه این وضعیت از روز سه‌شنبه، یک روز پس از تعطیلی عید مردگان، از پهلو گرفتن قایق‌های بریتانیایی در بنادر فرانسه جلوگیری و کنترل گمرکی کامیون‌های این کشور را تشدید کند. 

روز جمعه بریتانیا یکی از سخنگویان دولت بوریس جانسون هشدار داده بود که در صورت عملی شدن تهدیدهای فرانسه گارد ساحلی، بریتانیا کنترل‌های شدیدی را بر تمام قایق‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا در آب‌های خود به اجرا خواهد گذاشت.

شامگاه جمعه، فرانسه وزارت امور خارجه بریتانیا کاترین کولونا، سفیر فرانسه در لندن را احضار و مراتب ناخرسندی این کشور را از لحن تند فرانسه به وی ابلاغ کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برنامه ماهیگیران فرانسوی برای خراب کردن کریسمس هزاران بریتانیایی

جانسون یادداشت‌هایش را جا گذاشت، درباره کارتون پپاپیگ سخنرانی کرد

عقب نشینی فرانسه در مناقشه ماهیگیران؛ پاریس کشتی لایروبی بریتانیا را آزاد کرد