پس‌لرزه «بحران زیردریایی‌ها»؛ متن مکالمه ماکرون و موریسون فاش شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دیدار امانوئل ماکرون و اسکات موریسون
دیدار امانوئل ماکرون و اسکات موریسون   -  کپی رایت  AP Photo

در ادامه جنجال و اختلافات میان کانبرا و پاریس، رسانه‌های استرالیایی روز سه‌شنبه پیام‌های رد و بدل شده بین امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه و اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا را منتشر کردند.

ماکرون، نخست وزیر استرالیا را متهم کرده که در خصوص روند لغو قرارداد زیردریایی چند میلیارد دلاری دروغ می‌گوید. موضوعی که واکنش کانبرا را به همراه داشته است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به این موضوع پرداخته و به نقل از یک منبع آگاه می‌نویسد: «۱۴ سپتامبر ۲ روز پیش از اعلام توافق استرالیا با بریتانیا و آمریکا بر سر قرارداد زیردریایی، موریسون با ماکرون در این خصوص تماس می‌گیرد. رئيس جمهوری فرانسه هم در پیامی پاسخ می‌دهد: باید منتظر اخبار خوب یا بد درباره جاه‌طلبی‌های مشترکمان در زمینه زیردریایی‌ها باشیم؟»

رسانه‌های استرالیایی پاسخ موریسون به این پیام ماکرون را منتشر نکرده‌اند و اشاره‌ای هم به هویت منبع این خبر نشده است.

امانوئل ماکرون می‌گوید استرالیا پیش از اعلام رسمی و رسانه‌ای توافق این کشور با بریتانیا و آمریکا، به پاریس در خصوص لغو قرارداد زیردریایی‌ها اطلاعی نداده است. ماکرون همچنین موریسون را به دروغ‌گویی متهم کرده است. اتهامی که از سوی نخست وزیر استرالیا بی‌اساس خوانده شده است.

لغو قرارداد استرالیا و فرانسه و امضای توافقی دیگر میان کانبرا با لندن و واشنگتن، روابط این کشورهای متحد را با تنش‌های کم‌سابقه‌ای رو به رو کرده است. اتحادیه اروپا در ماه اکتبر برای دومین دور متوالی مذاکرات مربوط به قرارداد بالقوه برای توافق در زمینه تجارت آزاد با کانبرا را به تعویق انداخته است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در دیدار با همتای فرانسوی خود در رم پذیرفته بود که کشورش در جریان اعلام اتحاد جدید در منطقه اقیانوس هند-آرام «کج سلیقگی» کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید