Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماکرون: نخست وزیر استرالیا در ماجرای فسخ قرارداد زیردریایی‌ها دروغ می‌گوید

امانوئل ماکرون
امانوئل ماکرون Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسکات موریسون نیز روز یکشنبه در جریان یک کنفرانس خبری در رُم تاکید کرد که دروغ نگفته و پیش‌تر به ماکرون اطلاع بود که زیردریایی‌های معمولی (غیر هسته‌ای) دیگر نیاز کشورش را برآورده نمی‌کند.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه می‌گوید که اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا در خصوص لغو قرارداد خرید زیردریایی از کشورش در ماه سپتامبر دروغ گفته است.

آقای ماکرون که در حاشیه اجلاس گروه بیست در ایتالیا سخن می‌گفت روز یکشنبه ضمن متهم کردن اسکات موریسون به دروغگویی گفت: «برای بازسازی اعتماد بین دو متحد سابق، تلاش‌های بیشتری لازم است.»

این سخنان در حالی مطرح شد که رهبران دو کشور فرانسه و استرالیا پس از لغو یکجانبه قرارداد ۵۶ میلیارد دلاری خرید زیردریایی از سوی استرالیا که به بهانه یک توافق امنیتی تازه میان کانبرا با بریتانیا و ایالات متحده صورت گرفت، برای نخستین بار در ایتالیا با یکدیگر روبرو شدند.

توافق موسوم به «آکوس» که زمینه برخورداری استرالیا از زیردریایی‌های هسته‌ای را فراهم می‌کند ماه سپتامبر گذشته پاریس را غافلگیر کرد و سبب شد تا فرانسه آنرا «خنجری از پشت» از سوی متحدان توصیف کند و سفرای خود را از واشنگتن و کانبرا فرا بخواند.

پاریس همچنین در پی این بحران بلافاصله اعلام کرد که گفتگو‌های دفاعی پیش‌بینی شده با بریتانیا را تا اطلاع ثانوی به حال تعلیق در می‌آورد.

ایالات متحده آمریکا، استرالیا و بریتانیا اما هدف از عقد پیمان دفاعی «آکوس» را که زمینه فسخ قرارداد فروش زیردریایی‌های فرانسه را فراهم کرد مقابله با چین و سیاست‌های توسعه‌طلبانه این کشور در اقیانوس آرام عنوان کردند.

دو ماه پس از فسخ قرارداد خرید زیردریایی‌ها و برغم آنکه مقامات استرالیا معتقدند پیش‌تر پاریس را نسبت به تصمیم خود مطلح کرده بودند، به نظر می‌‌رسد فرانسه همچنان نسبت به آنچه این کشور انجام داده خشمگین است و کانبرا را در رقم خوردن این بحران مقصر می‌داند.

رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه در حاشیه اجلاس گروه بیست سوال یک خبرنگار در باره بحران زیردریایی‌ها و اینکه آیا فکر می‌کند اسکات موریسون در این خصوص دروغ گفته است را اینگونه پاسخ داد: «فکر نمی‌کنم، می‌دانم.»

آقای ماکرون درباره احتمال بازگشت اعتماد از دست رفته به استرالیا نیز گفت: «در حال مذاکره و بحث هستیم و باید ببینیم که نخست وزیر استرالیا چه گام‌هایی برخواهد داشت.»

وی که در جمع خبرنگاران استرالیایی حاضر در محل اجلاس گروه بیست صحبت می‌کرد در ادامه یادآور شد: «من برای کشور و مردم شما احترام و دوستی زیادی قائل هستم، اما وقتی پای احترام در میان است باید دوطرفه باشد و مطابق این ارزش‌ها رفتار شود.»

از سوی دیگر نخست وزیر استرالیا نیز روز یکشنبه در جریان یک کنفرانس خبری تاکید کرد که دروغ نگفته و پیش‌تر به ماکرون گفته بود که زیردریایی‌های معمولی (غیر هسته‌ای) دیگر نیاز کشورش را برآورده نمی‌کند.

اسکات موریسون در عین حال تاکید کرد که روند ترمیم و بهبود روابط میان دو کشور پس از بحران اخیر آغاز شده است.

این درحالیست که بارنابی جویس، معاون آقای موریسون نیز از فرانسه خواسته است که بحران اخیر را به فراموشی سپارد و مسئله ترمیم روابط را در چشم‌انداز آتی سیاست‌های خود قرار دهد.

وی که با خبرنگاران کشورش در شمال غرب سیدنی گفتگو می‌کرد در این خصوص گفت: «ما جزیره‌ای را ندزدیده و برج ایفل را تخریب نکرده‌ایم، این فقط یک قرارداد بود.»

معاون نخست وزیر استرالیا افزود: «قراردادها شرایط و ضوابطی دارند و یکی از شروط و گزاره‌ها این است که ممکن است از قرارداد خارج شوید.»

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا که کشورش یک طرف دیگر پیمان امنیتی «آکوس» است روز جمعه به ناشیانه بودن انعقاد این پیمان اعتراف کرد.

وی در جریان ملاقات با همتای فرانسوی خود در رُم پذیرفت که کشورش در این خصوص «کج سلیقگی» به خرج داده و فکر می‌کرده که پاریس از پیش در جریان تصمیم کانبرا برای فسخ قرارداد خرید زیردریایی‌ها قرار داشته است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشتی چینی به جت استرالیایی اشعه لیزر تاباند

بحران زیردریایی‌ها؛ فرانسه گفتگو‌های دفاعی با بریتانیا را لغو کرد

واقعیتی تاریخی یا ادعایی حزبی؛ «جنوب ایتالیا از فرانسه و آلمان هم ثروتمندتر خواهد شد»