کشتی چینی به جت استرالیایی اشعه لیزر تاباند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویری که وزارت دفاع استرالیا از دو کشتی چینی منتشر کرد. حمله لیزری توسط یکی از این دو کشتی صورت گرفت.
تصویری که وزارت دفاع استرالیا از دو کشتی چینی منتشر کرد. حمله لیزری توسط یکی از این دو کشتی صورت گرفت.   -   کپی رایت  Australian Defence Force

یک کشتی جنگی چینی ظاهراً به یک جت نیروی هوایی استرالیا اشعه لیزر تابانده است، عملی که واکنش و هشدار کانبرا را به دنبال داشت. 

در بیانیه نیروی دفاعی استرالیا آمده است: «اعمالی از این دست می‌تواند جان انسان‌ها را به خطر بیندازد» بیانیه همچنین «به شدت رفتار نظامی غیرحرفه‌ای و ناامن» را محکوم می‌کرد.

خلبانانی که در گذشته هدف حملات لیزری قرار گرفته‌اند، سرگیجه، درد و لکه‌هایی در بینایی و دید و حتی کوری موقت را گزارش کرده‌اند.

 یک سند اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده می گوید: «در طول مراحل بحرانی پرواز که خلبان زمان کافی ندارد، عواقب قرار گرفتن در معرض لیزر می تواند به یک فاجعه ختم شود.»

خلبانانی که در گذشته هدف حملات لیزری قرار گرفته‌اند، سرگیجه، درد و لکه‌هایی در بینایی و دید و حتی کوری موقت را گزارش کرده‌اند.

در بیانیه نیروی دفاعی استرالیا آمده است که این حادثه روز پنجشنبه زمانی رخ داد که یک هواپیمای جنگی شناسایی و ضد زیردریایی ارتش استرالیا، در حال پرواز بر فراز دریای آرافورا، محدوده آبی بین قلمرو شمالی استرالیا و جزیره گینه نو بود.

به گفته ارتش استرالیا، کشتی نیروی دریایی ارتش آزادیبخش خلق چین که اشعه لیزر را به سمت جت استرالیایی نشانه رفت، یکی از دو کشتی جنگی چین بود که در آن زمان به سمت دریای آرافورا حرکت می کرد.

چین هنوز هیچ اظهارنظری در مورد اتهامات استرالیا نکرده است.

این حادثه اولین گزارشی نیست که کشتی های چینی به سمت هواپیماهای استرالیایی لیزر می‌تابانند. در ماه مه ۲۰۱۹، خلبانان استرالیایی اعلام کردند که چندین بار توسط لیزر در طول ماموریت بر فراز دریای چین جنوبی هدف قرار گرفته‌اند.

در گزارشی در ژوئن ۲۰۱۸، مقامات نظامی آمریکا به سی‌ان‌ان گفتند که از سپتامبر ۲۰۱۷ تا ژوئن ۲۰۱۸ حداقل ۲۰ حادثه مشکوک لیزری چین در شرق اقیانوس آرام رخ داده است.

تنش های نظامی بین چین و استرالیا در حال افزایش است. در ماه نوامبر و زمانی که کانبرا اعلام کرد که در حال امضای پیمانی با ایالات متحده و بریتانیا برای دستیابی به زیردریایی‌های هسته ای است، این تنش‌ها افزایش یافت.

ژائو لیجان سخنگوی وزارت خارجه چین در روزی که خبر قرارداد اعلام شد، گفت که استرالیا باید «به طور جدی به چین به عنوان یک شریک و یا به عنوان یک تهدید نگاه کند.»