استرالیا تمامی شاخه‌های حزب الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرچم حزب الله/خانم کارن اندروز وزیر کشور استرالیا
پرچم حزب الله/خانم کارن اندروز وزیر کشور استرالیا   -   کپی رایت  AP Photo

دولت استرالیا روز چهارشنبه سوم آذر اعلام کرد که کشورش گروه حزب‌الله لبنان را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است. استرالیا در حالی کلیت گروه حزب‌الله لبنان را در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار داده است که پیش تر فقط فعالیت شاخه نظامی این گروه را ممنوع اعلام کرده بود.

کارن اندروز، وزیر کشور استرالیا در مورد این تصمیم گفت: «گروه شیعه حزب‌الله، تحت حمایت ایران، به تهدید به حملات تروریستی و حمایت از سازمان‌های تروریستی ادامه می‌دهد و بنابراین تهدیدی واقعی برای استرالیا محسوب می‌شود.»

اسرائیل و ایالات متحده آمریکا از مدتها پیش حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، اما بسیاری از کشورهای دیگر علیرغم تروریستی خواندن شاخه نظامی تاکنون از تحریم شاخه سیاسی این گروه خودداری کرده‌اند، زیرا بیم دارند که چنین اقدامی موجب اختلال در روابط آنها با مقامات لبنانی شود.

استرلیا انگیزه خود از اتخاذ چنین تصمیمی را در بیانیه خود مشخص نکرده ولی آنچه مشخص است اینکه از این به بعد فعالیت این سازمان از جمله فعالیت‌های مالی و بانکی در استرالیا ممنوع است. لبنانی‌های بسیاری در استرالیا زندگی می‌کنند و این تصمیم درست در زمانی اتخاذ شده که بحران اقتصادی در لبنان تشدید شده است. حدود ۸۰ درصد مردم لبنان زیر خط فقر هستند و برای تامین مایحتاج اولیه خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. از کمبود مواد خوراکی گرفته تا قطعی مداوم برق و مشکل سوخت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالیست که حزب الله همچنان حضور پررنگی در صحنه سیاسی لبنان دارد و شبه نظامیان وابسته به آن نیز که از حمایت تهران برخوردارند، قدرت زیادی دارند. قرار است در ماه مارس آینده در لبنان انتخابات برگزار شود و بخشی از ملت لبنان خواستار تغییرات وسیع و چرخش نخبگان سیاسی و از همه مهمتر کنار گذاشتن سیاستمدارانی هستند که اکثر آنها را «فاسد» می‌دانند.