دیدار ماکرون با بلینکن؛ پاریس و واشنگتن در مسیر اعتماد‌سازی پس از بحران زیردریایی‌ها

عکس آرشیوی از ملاقات ماکرون و بلینکن در الیزه
عکس آرشیوی از ملاقات ماکرون و بلینکن در الیزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاریس پیش‌تر و در پی انعقاد یک پیمان مشترک دفاعی میان آمریکا، بریتانیا و استرالیا که لغو قرارداد ۵۶ میلیارد یورویی خرید ۱۲ زیردریایی‌ میان استرالیا و فرانسه را به همراه داشت از این پیمان به عنوان «خنجر از پشت» یاد و به شدت از آن انتقاد کرده بود.

آگهی

امانوئل ماکرون روز سه‌شنبه برای نخستین بار پس از بحران زیردریایی‌ها که پاریس از آن به عنوان «خنجر از پشتِ‌» متحدان یاد کرده با یک مقام بلند پایه آمریکایی حضوری دیدار و گفتگو کرد.

رئیس جمهوری فرانسه در حالی در الیزه میزبان آنتونی بلینکن، رئیس دستگاه دیپلماسی ایالات متحده بود که روابط دو کشور در پی توافق امنیتی سه کشور آمریکا، بریتانیا و استرالیا دستخوش تنش و تیرگی شده بود.

پاریس در نخستین واکنش به این توافق امنیتی موسوم به «آکوس» سفرای خود را از واشنگتن و کانبرا فراخواند و هشدار داد که بحران یاد شده بر ماهیت راهبرد دفاعی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو نیز سایه خواهند افکند.

مقامات فرانسوی همچنین در راستای تنش‌های مرتبط با این پیمان اعلام کردند که یک نشست دفاعی برنامه‌ریزی شده با همتایان بریتانیایی را به حال تعلیق در می‌آورند.

یک مسئول بلند‌پایه آمریکایی پیش از آغاز ملاقات ماکرون و بلینکن در پاریس به خبرنگاران گفت: «اکنون به این توافق متقابل رسیده‌ایم که فرصتی مغتنم هم‌ اکنون پیش روی ماست تا بتوانیم بواسطه آن به تعمیق و تقویت هماهنگی‌ها میان دو کشور متحد بپردازیم.»

وی در ادامه گفت: با این‌حال کارهای سختی هنوز برای مشخص‌کردن تصمیم‌های عملی باقی است که رئوس آن در جریان دیدار پیش‌بینی شده میان روسای دو کشور در اواخر ماه اکتبر در اختیار آقای ماکرون و بایدن قرار گرفته است.»

امانوئل ماکرون پیش‌تر در بحبوحه شدت گرفتن تنش میان کشورش و متحدان سنتی پاریس، یعنی واشنگتن و لندن با جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا تلفنی گفتگو کرده بود.

دو طرف در این گفتگو بر تعهد خود برای تلاش در راستای اعتماد سازی و بازگشت روابط میان دو کشور به حالت عادی تاکید کرده بودند.

این گفتگو مقدمه‌ای بر دیدار اواخر ماه اکتبر روسای دو کشور عنوان شد که قرار است در حاشیه نشست گروه ۲۰ در شهر رم صورت گیرد. امانوئل ماکرون و جو بایدن همچنین ماه نوامبر نیز در جریان نشست آب و هوایی سازمان ملل در شهر گلاسکو این فرصت را خواهند داشت تا رو در رو به حل مشکلات میان دو کشور اقدام کنند.

استقبال الیزه: هدف ملاقات تقویت اعتماد سازی است

الیزه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده که دیدار آقای بلینکن با رئیس جمهوری فرانسه در راستای کمک به بازگرداندن اعتماد میان پاریس و واشنگتن صورت و مورد استقبال قرار گرفته است.

در این بیانیه آمده است که وزیر امور خارجه در برنامه سفرش تنها ملاقات با امانوئل بون، مشاور دیپلماتیک آقای ماکرون پیش‌بینی شده بود اما در عین حال ملاقاتی طولانی مدت با رئیس جمهوری داشت.

الیزه می‌ا‌فزاید که پاریس و واشنگتن به تلاش‌های هماهنگ خود در خصوص مسائل مربوط به منافع مشترک دو کشور، اعم از همکاری اتحادیه اروپا و ناتو، شرایط حاکم بر ساحل آفریقا و نیز اقیانوس هند و آرام ادامه خواهند داد.

پاریس پیش‌تر و در پی انعقاد یک پیمان مشترک دفاعی میان آمریکا، بریتانیا و استرالیا که لغو قرارداد ۵۶ میلیارد یورویی خرید ۱۲ زیردریایی‌ میان استرالیا و فرانسه را به همراه داشت از این پیمان به عنوان «خنجر از پشت» یاد و به شدت از آن انتقاد کرده بود.

سخنگوی دولت فرانسه پیش‌تر ضمن اشاره به لزوم در نظر گرفتن غرامت‌های این عهده شکنی گفته بود که پاریس خواهان است که بداند متحدانش چگونه قرار است از این بحران خارج شوند.

ایالات متحده آمریکا، استرالیا و بریتانیا هدف از عقد پیمان دفاعی «آکوس» را مقابله با چین و سیاست‌های توسعه‌طلبانه این کشور در اقیانوس آرام عنوان کرده‌‌‌ بودند.

پاریس که در این ماجرا همبستگی بروکسل را نیز به همراه داشت پس از گفتگوی تلفنی اخیر میان ماکرون و بایدن همچنین بار دیگر بر لزوم مشارکت کشورهای عضو اتحادیه در امور مربوط به مناطق اقیانوس هند و آرام تاکید و از آن به عنوان یک مسئله مهم استراتژیک نام برده بود.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در همین راستا روز سه‌شنبه طی نطقی در پارلمان اروپا اعلام کرد که قرار است هفته آینده با آنتونی بلینکن در واشنگتن دیدار و گفتگو کند.

توافقنامه آکوس، مراودات و همکاری‌های تجاری، مسائل آب و هوایی و نیز تحولات افغانستان بی شک از جمله محورهای گفتگو میان این دو مقام بلند پایه دیپلماتیک خواهند بود.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استرالیا قصد دارد هلی‌کوپترهای آمریکایی را جایگزین هلی‌کوپترهای اروپایی کند

میزان مقاومت زیردریایی‌های آمریکا؛ با افشای دستکاری در آزمایش کیفیت فولاد، نظارت بر تولید بیشتر شد

معاون رئیس جمهوری آمریکا برای ترمیم رابطه با پاریس سفر ۵ روزه به فرانسه را آغاز کرد