اولین دیدار با ماکرون پس از «بحران زیردریایی‌ها»؛ بایدن «کج سلیقگی» را پذیرفت

دیدار امانوئل ماکرون و جو بایدن در رم
دیدار امانوئل ماکرون و جو بایدن در رم Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس‌جمهوری آمریکا از فرانسه به عنوان شریکی «بسیار با ارزش» یاد کرد.

آگهی

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه در دیدار با همتای فرانسوی خود در رم پذیرفت که کشورش در جریان اعلام اتحاد جدید در منطقه اقیانوس هند-آرام «کج سلیقگی» کرده بود.

اعلام اتحاد جدید بین آمریکا، بریتانیا و استرالیا باعث شد تا کانبرا قرارداد خرید زیردریایی از فرانسه را فسخ کند. پاریس در واکنش به این لغو قرارداد خرید زیردریایی‌هایش که به «قرارداد قرن» مشهور شده بود سفرای خود را از آمریکا و استرالیا فراخواند.

واشنگتن طی هفته‌های گذشته تلاش کرده بود که تنش در رابطه با پاریس را کاهش دهد. جو بایدن در دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه از این کشور به عنوان شریکی «بسیار با ارزش» یاد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی افزود که ایالات متحده «متحدی بهتر از فرانسه ندارد.» او در مورد اعلام اتحاد جدید در منطقه اقیانوس هند-آرام نیز گفت: «آنچه ما انجام دادیم کج سلیقگی بود و با ظرافت زیادی هم انجام نشد.»

جو بایدن در توجیه رویکردش در اعلام اتحاد جدید در منطقه اقیانوس هند-آرام گفت که تصور می‌کرده است فرانسه از مدتها قبل از به سرانجام نرسیدن این قرارداد مطلع شده بود.

رئیس‌جمهوری فرانسه نیز ضمن استقبال از «تصمیم‌های مشخص» واشنگتن در پی «بحران زیردریایی‌ها» در روابط دو کشور گفت که این امر «سرآغاز روند اعتمادسازی» مجدد بین آمریکا و فرانسه است.

امانوئل ماکرون افزود که از حالا نگاه دو کشور باید «به آینده» باشد. وی اظهار داشت که آنچه اکنون اهمیت دارد همکاری‌های فرانسه و آمریکا طی «هفته‌ها و ماه‌ها و سال‌های آینده» است.

روسای جمهوری ایالات متحده و فرانسه برای شرکت در نشست سران گروه بیست در رم، پایتخت ایتالیا به سر می‌برند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفیر فرانسه در استرالیا: افشای پیام‌های محرمانه زنگ هشداری برای دیگر متحدان کانبرا است

فرانسه با انعقاد قراردادهای نظامی با ارمنستان قدم در حیاط خلوت روسیه می‌گذارد

زندان برای مادران یوتیوبر؛ ولاگرهای آمریکایی با دو میلیون فالوور چگونه لو رفتند؟