Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سفیر فرانسه در استرالیا: افشای پیام‌های محرمانه زنگ هشداری برای دیگر متحدان کانبرا است

French ambassador to Australia Jean-Pierre Thebault
French ambassador to Australia Jean-Pierre Thebault Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«افشای این پیام‌ها، سیگنال نگران کننده‌ای برای رهبران همه کشورها است. به این معنا که ممکن است اطلاعات آنها نیز از سوی استرالیایی‌ها درز کند و آنچه شما بطور کاملا محرمانه به متحد خود می‌گویید، ممکن است روزی علیه شما استفاده شود.»

آگهی

ژان‌-پیر تبول، سفیر فرانسه در استرالیا روز چهارشنبه تایید کرد که با توجه تنش‌های اخیر میان دو کشور، احیای روابطی «به قوت گذشته» میان پاریس و کانبرا زمان می‌برد و اینکه فرانسه دیگر «سخنان فریبنده» استرالیا را پس از ماجرای لغو قرارداد زیردریایی‌ها باور نمی‌کند.

آقای تبول در جریان مصاحبه‌ای در کانبرا گفت: «از این به بعد و با تکیه به تجربه‌ای که به دست آوردیم، دیگر سخنان زیبا و فریبنده را باور نخواهیم کرد.»

او که در پی لغو قرارداد بزرگ خرید زیردریایی‌های فرانسوی، توسط پاریس فراخوانده شده بود، درباره آیندۀ روابط دو کشور گفت: «اگرچه می‌توان این روابط را بازسازی کرد اما متاسفانه این کار زمان می‌برد.»

او همچنین ضمن ابراز تاسف از افشای پیام‌های ردو و بدل شده میان رهبران دو کشور توسط رسانه‌های استرالیا گفت: «این ضربه‌ای بی‌سابقه بود و شاید تأییدی بر این که آنها ما را متحد خود نمی‌دانستند.»

افشای این پیام‌ها نشان می‌داد که پاریس از تهدیدی که متوجه قرارداد خرید زیردریایی بود، آگاه بوده است. امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیش از این ادعا کرده بود که اسکات موریسون با پنهان کردن قصد خود برای پایان دادن به قرارداد خرید ۱۲ زیردریایی فرانسوی به بهای ۵۵ میلیارد یورو، به او دروغ گفته است.

ژان‌-پیر تبول همچنین هشدار داد: «افشای این پیام‌ها، سیگنال نگران کننده‌ای برای رهبران همه کشورها است. به این معنا که ممکن است اطلاعات آنها نیز از سوی استرالیایی‌ها درز کند و آنچه شما بطور کاملا محرمانه به متحد خود می‌گویید، ممکن است روزی علیه شما استفاده شود.»

سفیر فرانسه در استرالیا که پس از فراخوانده شدن از سوی پاریس، به تازگی به کانبرا بازگشته، در ادامه سخنانش به انتقاد از سیاست‌های استرالیا پرداخت و گفت که کانبرا هرگز صراحتا با فرانسه مشورت نکرده و آشکارا دیدگاههای خود را در موضوع قرارداد زیردریایی‌ها با فرانسه در میان نگذاشته؛ آنهم در حالی که فرصت‌های زیادی برای انجام چنین کاری داشته است.

روز چهارشنبه اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا نیز در جریان یک نشست خبری در دبی، حاضر به پاسخگویی درباره عملکرد استرالیا در موضوع قرارداد زیردریایی‌های فرانسوی نشد و تنها اعلام کرد: «وقت آن رسیده که به جلو برویم. فکر نمی‌کنم ادامه این بحث برای کسی مفید باشد. ادعاهایی مطرح و ادعاهایی نیز رد شده، آنچه در حال حاضر مهم است اینکه به جلو برویم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: نخست وزیر استرالیا در ماجرای فسخ قرارداد زیردریایی‌ها دروغ می‌گوید

اولین دیدار با ماکرون پس از «بحران زیردریایی‌ها»؛ بایدن «کج سلیقگی» را پذیرفت

المپیک ۲۰۲۴ پاریس؛ پیش‌بینی‌ها چه می‌‌گویند و کدام رکوردها شکسته می‌شوند؟