Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پزشکان در فکر بیماران و غم معاش، طالبان در پی ساخت مسجد در محوطه شفاخانه

محمد جاوید در حال برآورد متراژ مسجد
محمد جاوید در حال برآورد متراژ مسجد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در میربچه کوت پنج ماه است که پزشکان و کارکنان آن حقوق نگرفته‌اند. با این حال افسر طالبان در این بیمارستان در پی آن است تا بر حضور و غیاب و آمد و شد پزشکان نظارت کند و همچنین به فکر ساخت مسجدی در محوطه این شفاخانه است.

آگهی

در شفاخانه میربچه کوت افغانستان پنج ماهی می‌شود که پزشکان حقوقی دریافت نکردند. یک افسر طالبان بر آمد و شد پزشکان به بیمارستان نظارت دارد. دفتری ایجاد کرده تا پزشکان در آن نام و ساعت ورود و خروج‌شان را ثبت کنند. پزشکان البته دل خوشی از این موضوع ندارند. مشغله کاری در کنار بی‌پولی چند ماه گذشته چندان دل و دماغی برای آنها نگذاشته است. با این حال سرپیچی از خواسته افسر طالبان فرجام خوشی در پی ندارد.

نجلا کوامی، پزشک این شفاخانه می‌گوید: «مهمترین مشکل ما مشکل حقوق کارکنان است. ۵ ماهی می‌شود حقوق نگرفته‌ایم.»

AP Photo
نجلا نگران از به تعویق افتادن پرداخت حقوق کارکنان استAP Photo

گل نظر، پزشک دیگر این بیمارستان می‌گوید: «چه می‌توانیم بکنیم؟ اگر نخواهیم به اینجا (بیمارستان) بیاییم، کار دیگری هم وجود ندارد.»

محمد جاوید احمدی، پس از تحولات ۱۵ اوت به این طرف در افغانستان از سوی طالبان به عنوان افسر شفاخانه میربچه کوت منصوب شده است.

او می‌گوید: «وقتی رژیم تغییر کرد، مافوقم از من پرسید چه شغلی می‌توانی انجام دهی؟»
حالا احمدی‌ به پزشکان مختلف برای ثبت نام در کتاب حضور و غیاب کمک می‌کند.

AP Photo
محمد جاوید احمدی، افسر طالبانAP Photo

خبرنگار از او می‌پرسد بهتر نبود فرد باتجربه‌تری از میان طالبان در این سمت قرار بگیرد و او پاسخ می‌دهد: «اگر فردی با تجربه بیشتر بتواند این سمت را بگیرد، بهتر است، اما متاسفانه اگر کسی این موقعیت را به دست آورد، بعد از مدتی ممکن است دزد یا فاسد از کار در بیاید.»

ایده ساخت مسجد در شفاخانه؛ ما مسلمان هستیم و ۳۲ کارمند داریم

محمد جاوید احمدی ایده‌های دیگر هم در ذهن دارد. می‌خواهد در محوطه شفاخانه مسجدی بسازد. در حال متر کردن حیاط محوطه و گفت‌وگو با کارگران است. او می‌گوید: «ما مسلمان هستیم و ۳۲ کارمند داریم و برای آنها به یک مسجد نیاز داریم.» خبرنگار درباره ضرورت احداث مسجد در محوطه شفاخانه می‌پرسد و او می‌گوید: «مزایای متعددی وجود دارد. همراهان بیمار می‌تواند اینجا منتظر بماند، زیرا هوا سرد است. آنها می‌توانند به راحتی در اینجا بمانند.»

AP Photo
محمد جاوید در حال برآورد متراژ مسجدAP Photo

یادآوری ایام گذشته حضور طالبان در قدرت

صبور بابا کرخیل، پزشک و رئیس بیمارستان میربچه کوت است. روزهای حضور قبلی طالبان در قدرت را به یاد می‌آورد و می‌گوید: «اوه بله، یادم آمد، در دولت گذشته امارت اسلامی نیز با مشکلات مشابهی مواجه بودیم.»

AP Photo
کپی‌رایتAP Photo

پزشکان شفاخانه با این حال همچنان مشغول کار هستند. بیماران می‌آیند و به پزشک نیاز دارند، به ویژه کودکان. محب‌الله یکی از همان کودکانی است که از سوءتغذیه رنج می‌برد و زندگی‌اش در لبه پرتگاه بود اما پزشکان میربچه کوت، زندگی این کودک را نجات دادند.

پزشکان در کنار دیگر کارمندان و کادر درمان این شفاخانه بدون حقوق، بدون دارو و با قطع مکرر برق و فروپاشی اقتصاد در افغانستان به کار خود ادامه می‌دهند. البته برخی از کادر پزشکی احساس می‌کنند چاره‌ای جز ادامه این روند ندارند، چرا که فرصت کاری دیگری نیز در انتظارشان نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک سازمان کانادایی: طالبان فهرستی برای حذف فیزیکی دگرباشان جنسی دارند

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

سی‌ان‌ان: آمریکا در هفته‌های اخیر از تلاش ایران برای ترور دونالد ترامپ مطلع شده بود