یکی از اعضای ارکستر زهره؛ «در افغانستان به ما رقاصه می‌گفتند»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کپی‌رایت
کپی‌رایت   -  Copyright  AFP

مرضیه انوری نوازنده ۱۸ ساله پس از ترک افغانستان حالا آرام آرام به ویلولن جدیدش عادت می‌کند.

او زمانی که طالبان کابل را به کنترل خود درآوردند مجبور شد ویولنش را در مدرسه بگذارد و تا رسیدن به قطر و خروج از افغانستان به هیچ سازی دسترسی نداشت. اما حالا فرصتی پیش آمده تا در کنار دیگر جوانان فعال در حوزه موسیقی که به قطر پناه آورده‌اند باز هم اجرا کند.

این نوازنده جوان ویولن امیدوار است روزی بتواند کشور خود را از طریق موسیقی تغییر دهد.

«تمرین موسیقی در افغانستان یک زن بسیار قوی می‌طلبد»

مرضیه درباره تجربه اجرای موسیقی‌اش در افغانستان می‌گوید: «وقتی [در افغانستان] موسیقی کار می‌کردیم با مشکلات بسیار زیادی روبرو شدیم. بیرون که می‌رفتیم مردم به ما رقاصه یا دولکی می‌گفتند. یک زن بسیار قوی می‌خواهد که بتواند در افغانستان موسیقی کار کند.»

AFP
کپی‌رایتAFP

برای نخستین بار پس از چند ماه، تعددی اعضای گروه ارکستر زهره در دوحه دوباره گرد هم آمدند. تمام نوازندگان گروه زهره را زنان تشکیل می‌دهند.

با اینکه تلاش شده بود تمامی اعضای گروه ارکستر دختران افغان از کشور خارج شوند اما هنوز چند نفری در افغانستان به سر می‌برند.

امیدوارم آنها که جا مانده‌اند هم به ما بپیوندند

مرضیه می‌گوید: «امیدوارم هر چه زودتر دیگر اعضای گروه که در افغانستان ماندند به ما بپیوندند و ما بتوانیم با هم باشیم و ارکستر خود را بازسازی کنیم.»

AFP
کپی‌رایتAFP

هفته گذشته نخستین بار طی سه ماه گذشته بود که مرضیه انوری توانست همراه با دیگر اعضای جامعه موسیقی افغانستان که به قطر گریخته‌اند، برای تماشاگران به اجرای زنده بپردازد.

زهره، نخستین ارکستر زنانه افغانستان سال ۲۰۱۶ تاسیس شد.