ماریا بشیر، رئیس پیشین دادستانی هرات تابعیت ایتالیایی دریافت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ماریا بشیر در سال ۲۰۱۱
ماریا بشیر در سال ۲۰۱۱   -   کپی رایت  AP Photo

ماریا بشیر، رئیس پیشین دادستانی هرات که پس از به قدرت رسیدن طالبان از افغانستان خارج شده بود تابعیت ایتالیایی کسب کرد.

او که اکنون ۵۱ ساله است در سال ۲۰۱۱ جایزه بین‌المللی «زن شجاع» را که وزارت خارجه آمریکا اهداء می‌کند به دست آورد. مجله «تایم» نیز در همان سال ماریا بشیر را در فهرست صد زن اثرگذار جهان قرار داد.

هیات وزیران ایتالیا چهارشنبه شب ضمن تصویب اعطای شهروندی این کشور به ماریا بشیر به «همکاری تنگاتنگ» او با ایتالیایی‌ها در دوران حضورشان در افغانستان اشاره کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مارتا کارتابیا، وزیر دادگستری ایتالیا نیز روز پنجشنبه گفت که رم با اعطای شهروندی به ماریا بشیر تلاش کرد تا «حمایتش از همه زنان افغان» را نشان دهد.

در مقابل رئیس پیشین دادستانی هرات نیز ضمن تشکر از سرجیو ماتارلا، رئیس‌جمهوری ایتالیا که گواهی اعطای شهروندی‌اش را امضاء کرده گفت که «افتخار بزرگی» نصیبش شده است. وی ابراز امیدواری کرد که با کمک «دوستان ایتالیایی‌اش» بتواند بیش از این برای زنان افغان تلاش کند.

ماریا بشیر هنگامی که در سال ۲۰۰۹ به ریاست دادستانی هرات رسید اولین زنی بود که به عنوان رئیس دادستانی یکی از ولایت‌های افغانستان معرفی می‌شد. او در دوره اول حکومت طالبان در اواخر دهه ۱۹۹۰ به صورت پنهانی در منزلش آموزشگاهی برای دختران محل سکونت خود دایر کرده بود.

ماریا بشیر در دوران فعالیتش در دادستانی هرات با فساد مالی، خشونت علیه زنان و ازدواج اجباری کودکان مقابله کرده بود.