Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بنگلادش؛ تیراندازی در اردوگاه پناهجویان روهینگیا ده‌ها کشته و زخمی به جا گذاشت

اردوگاه آوارگان روهینگیا در منطقه «بازار کاکس» بنگلادش
اردوگاه آوارگان روهینگیا در منطقه «بازار کاکس» بنگلادش Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حدود ۷۴۰ هزار اقلیت روهینگیایی چهار سال پیش زیر سرکوب شدید ارتش میانمار که از دید سازمان ملل نوعی نسل‌کشی تلقی شد، مجبور به رها کردن خانه و کاشانه خود در استان راخین و ترک این کشور شدند.

آگهی

افراد مسلح ناشناس روز جمعه به اردوگاه آوارگان روهینگیا در بنگلادش حمله کردند و با شلیک گلوله به سوی آنها ده‌ها نفر را کشته و مجروح کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در این حمله دست‌کم هفت تن از مجروحان جان خود را از دست دادند و حدود بیست نفر نیز زخمی شدند.

حمله مسلحانه زمانی روی داد که یک گردهم‌آیی در اردوگاه آوارگان روهینگیایی در بنگلادش در حال برگزاری بود.

به گفته پلیس چهار نفر از افرادی که به روی آنها شلیک شده بود در دم جان باختند و سه نفر دیگر نیز به دلیل شدت جراحات وارده در بیمارستان جان خود را از دست دادند.

این حمله در یکی از اردوگاه‌های محله «بازار کاکس» بنگلادش که شمار زیادی از آوارگان روهینگیایی را در خود جای داده صورت گرفته است.

به گفته منابع محلی، در این حمله همچنین شماری از آوارگان با اصابت گلوله و تعدادی دیگر نیز با ضربات چاقو زخمی شده‌اند.

تعداد دقیق مجروحان این حمله هنوز به صورت رسمی اعلام نشده اما یک عضو سازمان پزشکان بدون مرز از احتمال زخمی شدن دست‌کم بیست نفر خبر داده است.

تنش و درگیری در این منطقه از بنگلادش که به مأمن پناهجویان مسلمان گریخته از میانمار تبدیل شده طی هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

دستگیری یک مهاجم

پلیس بنگلادش در پی حمله مسلحانه روز جمعه نیروهای خود را به محل اعزام کرد و اردوگاه آوارگان روهینگیایی را که بیش از ۲۷ هزار پناهجو را در خود جای داده به محاصره درآورد.

ساکنان ارودگاه اندکی پس از این حمله تصاویری ازاجساد قربانیان را که مقابل یک مدرسه قرار داده شده بود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

فرمانده نیروهای محلی پلیس در «بازار کاکس» به خبرنگاران گفت که ماموران اعزامی موفق به دستگیری یکی از مهاجمان شده‌اند.

به گفته منبع یاد شده، فرد دستگیر شده مسلح بوده و علاوه بر شش خشاب گلوله، یک سلاح سرد نیز با خود حمل به همراه داشته است.

این حمله در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌ها در اردوگاه‌هایی که بیش از ۹۰هزار پناهجوی روهینگیایی گریخته از مینمار را در خود جای داده‌اند به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

در همین راستا یک معلم ۴۸ ساله روهینگیا که از وی به عنوان فعال صلح طلب و میانه‌رو نام برده می‌شد سه هفته پیش درمقابل محل کار خود توسط افراد ناشناس ترور شد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

برخی از حامیان این کنشگر صلح طلب که پس از قتل او از بیم جان مخفی شده‌اند یک گروه افراطی مظنون به انجام حملات بر ضد نیروهای امنیتی میانمار در سال ۲۰۱۷ را مسئول این ترور می‌دانند.

گفته می‌شود حملات این گروه افراط‌گرا بهانه‌ای برای ارتش و دولت میانمار بود تا در نهایت زمینه سرکوب و فراری دادن اقلیت مسلمان روهینگیا در این کشور را فراهم کنند.

حدود ۷۴۰ هزار اقلیت روهینگیایی چهار سال پیش زیر سرکوب شدید ارتش میانمار که از دید سازمان ملل نوعی نسل‌کشی تلقی شد، مجبور به رها کردن خانه و کاشانه خود در استان راخین و ترک این کشور شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل خواستار نجات پناهجویان «روهینگیایی» سرگردان در دریای آندامان شد

قایق پناهجویان روهینگیا به اندونزی رسید؛ ده‌ها بازمانده پس از سه ماه سرگردانی پا به خشکی گذاشتند

بنگلادش ۱۸۰۴ پناهجوی روهینگیایی را به جزیره‌ای دورافتاده منتقل کرد