Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بنگلادش ۱۸۰۴ پناهجوی روهینگیایی را به جزیره‌ای دورافتاده منتقل کرد

پناهجویان روهینگیایی سوار بر کشتی های بنگلادشی برای انتقال
پناهجویان روهینگیایی سوار بر کشتی های بنگلادشی برای انتقال Copyright Mahmud Hossain Opu/AP
Copyright Mahmud Hossain Opu/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هفت کشتی نیروی دریایی بنگلادش ۱۸۰۴ پناهجوی روهینگایی را روز سه شنبه با وجود نگرانی گروه‌های حقوق بشری در مورد ایمنی آنها به یک جزیره دور افتاده منتقل کردند.

آگهی

هفت کشتی نیروی دریایی بنگلادش ۱۸۰۴ پناهجوی روهینگیایی را روز سه شنبه با وجود نگرانی گروه‌های حقوق بشری در مورد ایمنی آنها به یک جزیره دور افتاده منتقل کردند.

محمد خورشید علم خان، یک مقام دولتی بنگلادش گفت که آنها پس از چهار ساعت سفر دریایی از شهر بندری چیتاگونگ به جزیره «باشان چار» در فاصله ۳۴ کیلومتری سرزمین اصلی رسیدند.

او گفت که مقام‌های این جزیره ۴۳۳ مرد، ۵۲۳ زن و ۸۴۸ کودک را تحویل گرفته‌اند. مقام‌های دولتی همچنین از تمایل همه پناهجویان برای انتقال به این جزیره بدون هیچ گونه فشاری سخن گفته‌اند اما برخی گروه‌های حقوق بشری با رد این موضوع خبر داده‌اند برخی از پناهجویان مجبور شده‌اند تا به جزیره بروند.

این دومین گروه از پناهجویان روهینگیایی بودند که از اردوگاه‌های پرجمعیت در منطقه «بازار کاکس» به این جزیره منتقل شده‌اند. اولین گروه از پناهجویان که ۱۶۶۴ نفر بودند توسط دولت بنگلادش در تاریخ ۴ دسامبر و با وجود درخواست گروه‌های حقوقی بشری برای توقف این تصمیم، به این جزیره اعزام شدند.

با این حال یک فرمانده نیروی دریایی بنگلادش گفت تعداد پناهجویانی که داوطلب انتقال به جزیره بوده‌اند بیش از انتظارات شان بوده است. او در ادامه مدعی شد که مقام های مسئول در ابتدا انتظار داشتند حدود هزار و ۲۰۰ پناهجو را جابجا كنند اما ۱۸۰۴ نفر تصمیم به رفتن گرفتند.

جزیره‌ای که پناهجویان روهینگیایی به آن منتقل شده‌اند ۲۰ سال پیش ظاهر شده و در گذشته مسکونی نبوده است. جزیره «باشان چار» به طور منظم در پی بارش های موسمی غرق می‌شده است اما اکنون خاکریزهای محافظ سیل، خانه‌ها، بیمارستان‌ها و مساجد با هزینه بیش از ۱۱۲ میلیون دلار توسط نیروی دریایی بنگلادش در این جزیره ساخته شده است.

امکانات این جزیره برای اسکان ۱۰۰ هزار نفر طراحی شده است که کسری از یک میلیون مسلمان روهینگیایی است که از موج آزار و شکنجه خشونت بار در میانمار فرار کرده و در حال حاضر در اردوگاه های «بازار کاکس» زندگی می‌کنند.

نهادهای امدادی بین‌المللی و سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۵ که موضوع انتقال پناهجویان توسط بنگلادش مطرح شد مخالفت خود را با این تصمیم بیان کرده‌اند، چرا که به اعتقاد آنان یک طوفان بزرگ می‌تواند جزیره را درنوردد و جان هزاران نفر را به خطر بیاندازد.

سازمان ملل متحد همچنین ابراز نگرانی کرده که به پناهجویان اجازه گرفتن تصمیم آزاد و آگاهانه در مورد محل سکونت شان داده نشده است. سازمان های عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر نیز از دولت بنگلادش خواسته‌اند تا طرح انتقال پناهجویان به جزیره را لغو کند.

با این حال عبیدال کوادر، وزیر بانفوذ کابینه و دبیرکل حزب حاکم روز دوشنبه گفت که روهینگیاها به این جزیره منتقل می‌شوند زیرا بازگشت آنها به میانمار به تأخیر افتاده است. او گفت پناهجویانی که پیش از این به «باشان چار» منتقل شده‌اند ابراز خرسندی کرده‌اند.

حدود ۷۰۰ هزار مسلمان روهینگیا پس از سرکوب ارتش میانمار علیه اقلیت مسلمان در ماه اوت ۲۰۱۷ از میانمار به بنگلادش فرار کردند. نیروهای امنیتی به تجاوزهای جمعی، قتل و سوزاندن هزاران خانه متهم شده‌اند.

بنگلادش بر اساس توافق نامه دوجانبه تلاش کرده است آوارگان را به میانمار با اکثریت بودایی بازگرداند اما فردی حاضر به بازگشت نبوده است.

مسلمانان روهینگیا در میانمار به عنوان شهروند شناخته نمی‌شوند و این باعث می‌شود که آنها بدون تابعیت بوده و با تبعیض و محرومیت‌های دولتی دیگری مواجه شوند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بنگلادش؛ تیراندازی در اردوگاه پناهجویان روهینگیا ده‌ها کشته و زخمی به جا گذاشت

دیوان بین‌المللی دادگستری میانمار را موظف به منع نسل‌کشی روهینگیا کرد

سازمان ملل میانمار را به دلیل نقض حقوق مسلمانان روهینگیا محکوم کرد