Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان ملل میانمار را به دلیل نقض حقوق مسلمانان روهینگیا محکوم کرد

 سازمان ملل میانمار را به دلیل نقض حقوق مسلمانان روهینگیا محکوم کرد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قطعنامه روز جمعه مجمع عمومی سازمان ملل به مواردی از جمله دستگیری‌های خودسرانه، شکنجه، تجاوز و مرگ اقلیت روهینگیا در زندان‌های میانمار، بعنوان موارد نقض حقوق بشر اشاره کرده است.

آگهی

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه ۲۷ دسامبر با تصویب قطعنامه‌ای موارد متعدد نقض حقوق بشر علیه مسلمانان روهینگیا و سایر اقلیت‌ها در میانمار را محکوم کرد.

این قطعنامه دستگیری‌های خودسرانه، شکنجه، تجاوز و مرگ در زندان‌های میانمار را بعنوان موارد نقض حقوق بشر برشمرده است.

مجمع عمومی با ۱۳۴ رای موافق، ۹ رای مخالف و ۲۸ رای ممتنع این قطعنامه را تصوب کرد و از دولت میانمار خواست که اقدامات فوری و اضطراری را برای مقابه با نفرت‌پراکنی علیه مسلمانان روهینگیا و سایر اقلیت‌ها در ایالت‌های راخین، کاچین و شان در دستور کار خود قرار دهد.

این قطعنامه همچنین خواستار پایان فوری جنگ و خصومت در میانمار شده است و از دولت میانمار خواسته است وضعیت «بی تابعیتی» را برای جمعیت بزرگی از اقلیت‌ روهینگیا پایان دهد، تبعیض سیستماتیک و نهادی علیه اقلیت‌ها را کنار بگذارد، اردوگاههای مردم روهینگیا و سایر آوارگان در ایالت راخین را برچیند و شرایط لازم را برای بازگشت داوطلبانه پناهندگان روهینگیا که به بنگلادش گریخته‌اند فراهم کند.

قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد از نظر قانونی الزام‌آور نیستند اما بازتاب دهنده افکار و دغدغه‌های جهانی به شمار می روند.

اکثریت بودایی‌های میانمار سالهاست که اقلیت قومی روهینگیا را «بنگالی»هایی می دانند که از بنگلادش به میانمار آمده‌اند حتی اگر خانواده‌هایشان برای چندین نسل در میانمار زندگی کرده باشند.

تقریبا تقاضای تمام اعضای اقلیت روهینگیا از سال ۱۹۸۲ تاکنون برای دریافت ملیت میانماری رد شده است و همچنین از آزادی سفر و سایر حقوق اساسی در میانمار محروم‌ هستند.

سفیر میانمار در سازمان ملل در واکنش به تصویب این قطعنامه، آنرا «نمونه کلاسیک دیگری از استانداردهای دوگانه گزینشی و تبعیض‌آمیز در اعمال هنجارهای حقوق بشری» ارزیابی کرد و گفت که این قطعنامه در پی اعمال فشارهای سیاسی نامطلوب بر دولت میانمار است.

سفیر میانمار در سازمان ملل همچنین گفت که این قطعنامه هیچ تلاشی برای یافتن راه‌حل برای وضعیت پیچیده در ایالت راخین نکرده است و از به رسمیت شناختن تلاش‌های دولت برای رفع چالش‌هایی که این منطقه با آن روبروست امتناع ورزیده است.

بحران روهینگیا در ۲۵ اوت ۲۰۱۷ هنگامی که ارتش میانمار در واکنش به حمله یک گروه شورشی روهینگیا به منطقه حمله کرد، شروع شد. 

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند نیروهای ارتش در حملاتشان روستاهای اقلیت روهینگیا را آتش زده و با خشونتی در مقیاس وسیع دست به کشتار، تجاوز و شکنجه اقلیت مسلمان زده اند.

از تابستان سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون بیش از ۷۴۴ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا از ایالت راخین فرار کرده و به بنگلادش گریخته اند. 

اکنون پناهندگان روهینگیا که در بزرگترین اردوگاه پناهندگان جهان در بنگلادش زندگی می کنند را جمعیتی بالغ بر ۱.۱ میلیون نفر تشکیل می دهد که در شرایط بسیار دشوار اردوگاه زندگی می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بنگلادش ۱۸۰۴ پناهجوی روهینگیایی را به جزیره‌ای دورافتاده منتقل کرد

هشدار عربستان نسبت به گرمای بیش از حد در مراسم حج؛ چهل زائر ایرانی بستری شدند

جامعه جهانی بهائیان: ماموران حکومتی کشتزار‌های شهروندان بهائی در مازندران را تخریب کردند