Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتهام نسل‌کشی علیه میانمار؛ آنگ‌سان‌سوچی در دیوان بین‌المللی دادگستری حاضر شد

 اتهام نسل‌کشی علیه میانمار؛ آنگ‌سان‌سوچی در دیوان بین‌المللی دادگستری حاضر شد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میانمار ادعای نسل کشی مسلمانان روهینگیا را رد کرده و آنگ‌سان‌سوچی شخصا برای رفع این اتهام و دفاع منافع کشورش به لاهه سفر کرده است.

آگهی

در پی شکایت گامبیا در دیوان بین‌المللی دادگستری علیه «نسل‌کشی» مسلمانان روهینگیا در میانمار، آنگ‌سان‌سوچی، رهبر میانمار به لاهه سفر کرد تا در نخستین جلسه دادگاه شرکت کند.

آخرین باری که آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل و نماد دموکراسی خواهی به غرب اروپا سفر کرد، در ردای حاکم تازه انتخاب شده یک دموکراسی تازه کار بود که به نیم قرن دیکتاتوری نظامی پایان داده بود.

اما هنگامی که او برای نخستین بار از حمله ارتش میانمار در سال ۲۰۱۷ به مسلمانان روهینگیا در غرب این کشور، به اروپا سفر می‌کند باید در جایگاه متهمی پاسخگو باشد که اتهام نسل‌کشی یک اقلیت قومی علیه کشورش مطرح است.

گامبیا، یک کشور کوچک مسلمان در غرب آفریقا با حمایت ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) ماه گذشته در دیوان بین‌المللی دادگستری علیه میانمار به جرم نسل‌کشی (قتل‌های دسته جمعی و تجاوز) علیه مسلمانان روهینگیا شکایت کرده است.

میانمار این ادعاها را تکذیب کرده و دفتر آنگ‌سان‌سوچی اعلام کرده که وی شخصا برای دفاع از منافع کشورش به لاهه سفر کرده است.

میو نیونت، سخنگوی ارشد حزب «لیگ ملی برای دموکراسی» درباره این شکایت گفت: «بین دیدگاه میانمار و جامعه بین‌المللی اختلاف نظر وجود دارد. و آنگ سان سوچی باید آنچه را که واقعا در شمال راخین رخ داده است توضیح دهد.»

تصمیم آنگ‌سان‌سوچی برای حضور در لاهه برخی را متعجب کرده است. برخی نزدیکان او نگرانند که تصویری که در خارج از او وجود دارد در جریان دادگاه خدشه دارد شود.

طی ۳ روز دادرسی که از ۱۰ دسامبر در لاهه شروع می شود هیئت ۱۶ نفره‌ای از قضات دیوان بین‌المللی دادگستری، اتهام نسل کشی مسلمانان روهینگیا را بررسی خواهند کرد. از قضات دادگاه خواسته شده است اقدامات موقتی را برای محافظت از مسلمانان روهینگیا در دستور کار قرار دهند چرا که ممکن است روند بررسی این پرونده طولانی شود.

بیش از ۷۳۰ هزار مسلمان روهینگیا از سال ۲۰۱۷ با حمله ارتش میانمار به کشور همسایه بنگلادش گریخته‌اند. تحقیقات سازمان ملل نشان می دهد که حملات ارتش میانمار به قصد «نسل کشی» رخ داده است ادعایی که میانمار با قاطعیت رد کرده است.

تحقیقات سازمان ملل همچنین نشان می دهد که نظامیان میانماری از ابزار خشونت و تجاوز جنسی علیه زنان و دختران روهینگیایی استفاده کرده‌اند و با آتش زدن خانه‌ها، آنها را مجبور به فرار از کشور کرده‌آند.سازمان ملل می گوید ارتش میانمار قصد دارد که اقلیت قومی عمدتا مسلمان روهینگیا را نابود کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان اروپا نام آنگ سان سو چی را از گروه برندگان جایزه ساخاروف حذف کرد

نبرد با جانتا؛ تلاش شورشیان میانمار برای کنترل بر مرز مشترک این کشور و هند

مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم دیوان کیفری بین‌المللی را به دلیل حکم مربوط به اسرائیل تصویب کرد