روایت «تجاوز و تعرض به زنان روهینگیایی» برنده جایزه ویژه جشنواره اتحادیه اروپا شد

تصویری دردناک از یک زن روهینگیایی
تصویری دردناک از یک زن روهینگیایی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نویسنده این گزارش تحقیقی درمطلب خود از زنانی روایت کرده که از بیم کشته شدن از سرزمین خود فرار می‌کنند و فریب قاچاقچیان را می‌خورند و در نهایت به همسری مردانی مسن در کشمیر در می‌آیند.

آگهی

مطلبی که سواستفاده و استثمار جنسی زنان روهینگیایی را افشا کرده بود، جایزه رسمی جشنواره لورنزو ناتالی را به خود اختصاص داد.

این جایزه که توسط اداره کل مشارکت‌های بین‌المللی کمیسیون اروپا سازماندهی شده به روزنامه‌نگارانی تعلق می‌گیرد که کارهایی استثنایی در موضوعاتی مانند دموکراسی، حقوق بشر، نابرابری و تغییرات آب و هوایی انجام می‌دهند.

برای جشنواره امسال هیئت منصفه جایزه ویژه خود را به پری سایکیا، روزنامه نگار هندی که مقاله تحقیقی او، از سرکوب ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیایی پرده برداشت، اعطا کرد. سایکیا در آن گزارش به وضعیت ناگوار زنانی پرداخته بود که از شکنجه و آزار و اذیت گریخته بودند و تحت شرایط دشواری به زندگی خود ادامه می‌دادند. سایکیا با نقل قول‌هایی دردناک از این زنان شرح داده بود که چگونه زنان روهینگیایی توسط قاچاقچیان فریب می‌خورند و در نهایت با مردان ناشناس و مسن در کشمیر ازدواج می‌کنند.

این مطلب همچنین به تجازو مکرر به این زنان و جستجوی ناامیدانه آنها برای پیوستن مجدد به خانواده‌هایشان پرداخته است.

هیئت منصفه این جشنواره، اثر سایکیا را یک گزارش روشن توصیف کرد که از این پتانسیل برخوردار است که در دستور کار سیاست‌گذاران قرار گرفته و با عنایت به آن تغییرات لازم برای حفاظت از زنان آسیب‌پذیر صورت پذیرد.

سایکیا در بیانیه‌ ویدیویی خود بعد از دریافت این جایزه، ضمن تشکر از هیئت داوران گفت: «این جایزه برای من یک برد نیست، بلکه برای زنانی است که در هر روز از زندگی خود برای مفاهمیی چون عدالت، عزت و آزادی می‌جنگند. این جایزه در واقع بیشترین امید را برای آنها ایجاد خواهد کرد.»

او همچنین در ادامه افزود: «این زنان به من اعتماد زیادی کردند تا داستان‌های خود را برایم تعریف کنند. من به آنها قول دادم که مشکلاتشان را با مردم جهان در میان بگذارم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان بین‌المللی دادگستری: صلاحیت رسیدگی به اتهام نسل‌کشی علیه میانمار را داریم

روایت تلخ آتش‌سوزی کمپ آوارگان روهینگیا در بنگلادش؛ ۴۵ هزار پناهجو آواره‌تر شدند

افزایش اسلام‌هراسی در اروپا زیر سایه «قدرت ترس»؛ راه‌های مقابله با آن چیست؟