نشست سه‌جانبه نمایندگان طالبان، اتحادیه اروپا و ایالات متحده در قطر برگزار شد

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان در دوحه
امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان در دوحه Copyright AFP
نگارش از یورونیوز با استفاده از  فرانس‌پرس
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هیات نمایندگی طالبان پس از نخستین دور گفت‌وگوها با ایالات متحده آمریکا در روز یکشنبه، امروز با نمایندگان اتحادیه اروپا و ایالات متحده نشست سه‌جانبه برگزار کرد.

آگهی

نمایندگان اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه ۱۲ اکتبر با هیات طالبان در دوحه قطر دیدار کردند. این نخستین ملاقات سه‌ جانبه قدرت‌های غربی با طالبان از زمان به قدرت بازگشتن این گروه در اوت ۲۰۲۱ است.

رهبران طالبان در دو ماه و نیم گذشته تلاش کرده‌اند تا روابط افغانستان با جامعه جهانی را پس از سقوط حکومت مورد حمایت غرب اشرف غنی، بازسازی کنند.

یکی از عکاسان خبرگزاری فرانسه خبر این دیدار را منتشر کرده است. هنوز خبری از جزئیات این مذاکرات منتشر نشده و معلوم نیست گفت‌وگوهای سه‌جانبه امروز عصر یا فردا هم ادامه خواهد یافت یا نه؟

امیرخان متقی، سرپرست وازرت امور خارجه طالبان که در دوحه به سر می‌برد، دیروز در جریان یک سخنرانی از جامعه جهانی خواسته بود به‌جای اعمال فشار بر طالبان، با این گروه همکاری کند. این مقام امارت اسلامی پیش‌تر گفته بود که طالبان قرار است امروز با نمایندگان اتحادیه اروپا گفت‌وگو کند.

دیدار طالبان با نمایندگان اتحادیه اروپا و آمریکا در حالی برگزار می‌شود که اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا همزمان با برگزاری نشست گروه ۲۰ در رم، از اهدای کمک یک میلیارد یورویی این نها به مردم افغانستان و کشورهای همسایه خبر داد.

کمیسیون اروپا می‌گوید مردم افغانستان نباید قربانی رفتار و عملکرد طالبان باشند. رویکرد طالبان در تشکیل دولت بدون زنان و نمایندگان گروه‌‌های قومی و ملی از یک سو و ممانعت امارت اسلامی از تحصیل دختران از سوی دیگر، ازجمله چالش‌های میان حاکمان جدید کابل و جامعه جهانی است. هنوز هیچ کشور رسما طالبان را به رسمیت نشناخته است.

نبیلا مسرالی، سخنگوی اتحادیه اروپا با تائید خبر برگزاری نشست سه‌جانبه دوحه گفت: «هدف مذاکرات، طرح چالش‌هایی نظیر آزادی رفت‌وآمد برای کسانی که می‌خواهند از افغانستان خارج شوند، دسترسی به کمک‌های بشردوستانه و حقوق زنان است.» خانم مسرالی تاکید کرد که گفت‌وگو‌ها در سطح فنی و غیر رسمی بوده و به‌هیچ وجه به معنای شناسایی طالبان از سوی اتحادیه اروپا نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هیئت طالبان وارد روسیه شد؛ آمریکا: در نشست مسکو شرکت نمی‌کنیم

طالبان در واکنش به نشست مخالفانش در مسکو: برخی کشورها می‌خواهند مهره‌های سوخته را دوباره زنده کنند

شگفتی‌سازی تیم افغانستان در جام جهانی کریکت با پرچم و سرودی که طالبان ممنوع کرده است