هیئت طالبان وارد روسیه شد؛ آمریکا: در نشست مسکو شرکت نمی‌کنیم

مولوی عبدالسلام حنفی از رهبران ارشد طالبان افغانستان
مولوی عبدالسلام حنفی از رهبران ارشد طالبان افغانستان Copyright AFP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عبدالسلام حنفی، معاون نخست وزیر دولت موقت طالبان شامگاه گذشته در توییتی از سفر خود و جمعی از مسئولان بلند پایه طالبان از جمله وزرای خارجه و اقتصاد به مسکو خبر داده بود.

آگهی

هیئتی از طالبان به منظور شرکت در نشستی پیرامون وضعیت موجود افغانستان روز سه‌شنبه وارد روسیه شد. قرار است این نشست فردا چهارشنبه ۲۰ اکتبر برگزار شود.

عبدالسلام حنفی، معاون نخست وزیر دولت موقت طالبان که ماه اوت گذشته قدرت را در افغانستان به دست گرفتند، شامگاه گذشته در توییتی از سفر خود و جمعی از مسئولان بلند پایه طالبان از جمله وزرای خارجه و اقتصاد به مسکو خبر داده بود.

همزمان، وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد ایالات متحده به دلایل فنی و لجستیکی این هفته به مذاکرات بین المللی درباره افغانستان که توسط روسیه برگزار می شود ، نماینده ای اعزام نخواهد کرد. اما برای مشارکت در نشست های مشابه در آینده آمادگی دارد.

«ما در مذاکرات مسکو شرکت نخواهیم کرد. ترویکا پلاس یک انجمن مفید و سازنده بود.ما مشتاقانه منتظر مشارکت درجلسه این گروه در آینده هستیم ، اما این موقعیت را نداریم که این هفته درنشست مسکو شرکت کنیم.»
ند پرایس
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا در این باره گفت:«ما در مذاکرات مسکو شرکت نخواهیم کرد. ترویکا پلاس یک انجمن مفید و سازنده بود.ما مشتاقانه منتظر مشارکت درجلسه این گروه در آینده هستیم ، اما این موقعیت را نداریم که این هفته درنشست مسکو شرکت کنیم.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین پیشترگفته بود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ، قصد ملاقات با طالبان را که قرار است در ماه اکتبر برای شرکت در نشست مسکو به روسیه بیایند را ندارد.

با این وجود رهبر روسیه پیشتردر اجلاس کشورهای مستقل مشترک المنافع گفته بود که تعامل با طالبان ضروری است اما نباید برای به رسمیت شناختن طالبان شتابزده عمل کرد.

مسکو در ماه مارس نیز میزبان کنفرانسی درباره افغانستان بود که در آن روسیه ، ایالات متحده ، چین و پاکستان با صدور بیانیه ای مشترک از طرف های درگیر در افغانستان خواستند به توافق صلح برسند و خشونت ها را مهار کنند.

نگرانی روسیه در مورد حضور داعش در افغانستان و تعهد کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان از جمله موضوعات این نشست خواهد بود. در این نشست نمایندگانی از کشورهای منطقه نیز حضور خواهند داشت.

.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امرالله صالح: تصمیمات سیاسی طالبان در دوحه و راهبردهای نظامی در پاکستان اتخاذ می‌شوند

طالبان به خانواده‌های مهاجمان انتحاری پول و زمین می‌دهد

نشست سه‌جانبه نمایندگان طالبان، اتحادیه اروپا و ایالات متحده در قطر برگزار شد