Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

موافقت احزاب سبز و دموکرات آزاد برای تشکیل دولت ائتلافی به رهبری سوسیال دموکرات‌های آلمان

تصویر نامزدهای صدر اعظمی احزاب سوسیال دموکرات، سبز و لیبرال آزاد
تصویر نامزدهای صدر اعظمی احزاب سوسیال دموکرات، سبز و لیبرال آزاد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ائتلاف «چراغ راهنما» از لحظه اعلام نخستین نتایج آرا جدی‌ترین سناریو برای دولت آینده آلمان بود.

آگهی

احزاب سبز و دموکرات آزاد آلمان موافقت خود را برای تشکیل دولت ائتلافی به رهبری سوسیال دموکرات‌ها اعلام کردند.

آنالنا بربوک (بائربوک)، رهبر سبزهای آلمان اعلام کرد این حزب مایل است در دولت ائتلافی آینده با حضور سوسیال دموکرات‌ها و دموکرات‌های آزاد مشارکت کند.

دقایقی بعد کریستیان لیندنر، رهبر حزب دموکرات آزاد آلمان هم اعلام کرد موافقت خود را برای تشکیل دولت ائتلافی با سبزها و سوسیال دموکرات‌ها به اطلاع مارتین شولتس، کاندیدای صدر اعظمی رسانده است. به گفته این رهبر سیاسی، مرحله اول گفت‌وگوها برای تعیین چگونگی چینش کابینه از فردا (پنجشنبه) آغاز می‌شود. آقای لیندنر البته گفت ائتلاف با دموکرات مسیحی‌ها همچنان ممکن است.

خانم بربوک (بائربوک)، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما به این نتیجه‌گیری رسیدیم که از این پس ادامه گفت‌وگوها با حزب سوسیال دموکرات و حزب دموکراتیک آزاد منطقی است. ما باید تلاش‌هایمان برای یافتن یک زمینه مشترک تفاهم را بیشتر کنیم.»

حزب سبزهای آلمان در انتخابات ۲۶ سپتامبر با کسب ۱۴/۷۵ درصد آرا پس از احزاب سوسیالیست دموکرات (۲۵/۷۴ درصد) و ائتلاف دموکرات مسیحی (۲۴/۰۷ درصد) به نیروی سوم سیاسی آلمان و حزب غیرقابل چشم‌پوشی برای تشکیل دولت ائتلافی آینده تبدیل شد.

ائتلاف «چراغ راهنما» از لحظه اعلام نخستین نتایج آرا جدی‌ترین سناریو برای دولت آینده آلمان بود.

سخنان رهبری سبزها به گمانه‌زنی‌ها درباره سناریوی تشکیل دولت ائتلافی (سیاه-سبز-زرد) معروف به جامائیکا پایان داد. به این ترتیب حضور محافظه‌کاران اتحاد دموکرات مسیحی در دولت فدرال و رهبری جریان آنگلا مرکل پس از ۱۶ سال متوقف می‌شود.

روبرت هابک، رهبر دیگر حزب‌ سبزها هم گفت رایزنی‌های هفته‌های اخیر نشان داد بزرگ‌ترین بخش برنامه‌های میان احزاب [از جانب ما] به‌ویژه در مسائل مرتبط با سیاست‌های اجتماعی، قابل قبول است.

رهبران حزب سبز بر تمایل خود برای تشکیل فوری دولت ائتلافی و جلوگیری از تکرار تجربه سال ۲۰۱۷ تاکید کردند. در آن سال، تشکیل کابینه جدید به رهبری دموکرات مسیحی‌ها به‌عنوان حزب پیروز ماه‌ها به طول انجامید.

انتخابات پارلمانی آلمان با افزایش آرای احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و دموکرات‌های آزاد و کاهش آرای دموکرات مسیحی‌ها، آلترناتیو برای آلمان و حزب چپ صحنه سیاسی این کشور را دگرگون کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق اولیه برای ائتلاف «چراغ راهنمایی» در آلمان؛ برنامه دولت احتمالی شولتس چیست؟

رقابت تنگاتنگ سوسیال دموکرات‌ها و دموکرات مسیحی‌ها در انتخابات سراسری آلمان

نقش سوری‌ها در میانگین سنی بزرگترین اقتصاد اروپا؛ دریافت تابعیت آلمان رکورد زد