Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

توافق اولیه برای ائتلاف «چراغ راهنمایی» در آلمان؛ برنامه دولت احتمالی شولتس چیست؟

رهبران سه حزب دموکرات آزاد، سوسیال دموکرات و سبز در آلمان
رهبران سه حزب دموکرات آزاد، سوسیال دموکرات و سبز در آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توافق اولیه احزاب سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات آزاد در آلمان احتمال ائتلاف آنها برای تشکیل دولت آینده در بزرگترین اقتصاد اروپا را تقویت کرده است. این ائتلاف مستلزم انعطاف هر سه حزب در موضوعات مختلف از جمله سیاست مالیاتی، حداقل دستمزد، محیط زیست، بدهی‌ها و کاهش سن رای است.

آگهی

رهبران سه حزب سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات آزاد در آلمان از توافق اولیه برای تشکیل دولت ائتلافی آینده خبر داده‌اند.

به این ترتیب احتمالا این سه حزب برای اولین بار یک دولت ائتلافی با مشارکت سه حزب را در سطح فدرال تشکیل خواهند داد. ائتلافی که به دلیل رنگ‌های این سه حزب (قرمز برای سوسیال دموکرات، سبز برای حزب سبز و زرد برای دموکرات آزاد) به ائتلاف «چراغ راهنمایی و رانندگی» معروف شده است.

در صورت توافق نهایی برای تشکیل چنین ائتلافی اولاف شولتس، رهبر حزب سوسیال دموکرات و وزیر دارایی کنونی در دولت آنگلا مرکل، جانشین نخستین رهبر زن یکی از دولت‌های فدرال این کشور خواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آنگلا مرکل، ۶۷ ساله پس از ۱۶ سال صدارت به دنبال تشکیل دولت ائتلافی جدید از سیاست بازنشسته خواهد شد.

در این گزارش برخی از موضوعات اصلی در مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی و توافق‌های اولیه به دست آمده بررسی شده است.

مدیریت بودجه دولت، بدهی‌ها و سیاست مالیاتی

آلمان سال گذشته همزمان با بحران ناشی از شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» سیاست پرهیز از بدهی‌های جدید دولتی را کنار گذاشت. امری که به دولت اجازه داد تا با قرض گرفتن میلیاردها یورو در بازارهای مالی هزینه برنامه‌های خود برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را تامین کند.

با این حال دولت بعدی آلمان با توجه به حضور لیبرال‌ها از حزب دموکرات آزاد احتمالا به سیاست پرهیز از بدهی‌های جدید دولتی باز خواهد گشت. اولاف شولتس نیز در جریان کارزار انتخاباتی گفته بود که به دنبال محدودیت برای بدهی‌های جدید دولت خواهد بود.

سه حزب سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات آزاد همچنین تاکنون توافق کرده‌اند که طی چهار سال آینده مالیات‌ها را افزایش ندهند. سیاستی که یک پیروزی دیگر برای حزب دموکرات آزاد محسوب می‌شود. این حزب از حامیان بازار آزاد و مخالفان فشار بر مالیات‌دهندگان است.

افزایش حداقل دستمزد و کاهش سن رای

سوسیال‌دموکرات‌ها در توافق اولیه برای تشکیل دولت ائتلافی آینده با انعطاف در برابر حزب دموکرات آزاد برای عدم افزایش مالیات‌ها و پرهیز از بدهی‌های جدید دولتی موفق شده‌اند از آنها برای افزایش حداقل دستمزد امتیاز بگیرند.

حزب سوسیال دموکرات در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود که حداقل دستمزد را به ساعتی ۱۲ یورو افزایش خواهد داد. در توافق اولیه بین سه حزب افزایش حداقل دستمزد از ساعتی ۹.۶۰ یورو به ساعتی ۱۲ یورو از همان سال اول تشکیل دولت ائتلافی پیش‌بینی شده است.

رهبران سه حزبی که ائتلاف «چراغ راهنمایی» را تشکیل خواهند داد همچنین برای کاهش سن رای به ۱۶ سال به توافق رسیده‌اند. امری که با توجه به نتایج انتخابات اخیر در آلمان احتمالا بیشتر به سود سبزها و لیبرال‌ها در حزب دموکرات آزاد خواهد بود. رای‌دهندگان جوان در جریان انتخابات پارلمانی اخیر به این دو حزب اقبال بیشتری نشان داده بودند.

تغییرات آب و هوایی

حزب سبز بیشترین دستاورد را در مذاکرات در زمینه سیاست‌های دولت آینده برای مقابله با تغییرات آب و هوایی داشت. بنا به توافق اولیه سیاست دولت آینده آلمان کنار گذاشتن انرژی به دست آمده از صنعت ذغال سنگ تا سال ۲۰۳۰ خواهد بود. این در حالی است که آلمان پیش از این قرار بود تا سال ۲۰۳۸ انرژی ناشی از ذغال سنگ را کنار بگذارد.

احزاب سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات آزاد همچنین بدون ارائه جزئیات بیشتر توافق کرده‌اند تا سطح استانداردهای محیط زیستی را در سال ۲۰۲۲ ارتقاء دهند. آنها همچنین متعهد شده‌اند تا همه «قوانین، مقررات و تدابیر» لازم برای مقابله با تغییرات آب و هوایی را در دستور کار دولت آینده قرار دهند.

سیاست خارجی

سیاست خارجی در توافق اولیه برای تشکیل ائتلاف «چراغ راهنمایی» در آلمان تنها به صورت کلی مورد اشاره قرار گرفته است. سه حزب سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات آزاد اعلام کرده‌اند که به دنبال «ارتقای استقلال راهبردی» اروپا خواهند بود. سیاستی که احتمالا مورد استقبال امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به عنوان مهمترین شریک آلمان در اتحادیه اروپا قرار خواهد گرفت.

فرانسه قرار است از اول ژانویه سال ۲۰۲۲ یعنی احتمالا همزمان با ماههای اولیه تشکیل دولت جدید آلمان ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده بگیرد.

احزاب سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات آزاد همچنین رابطه اروپا با آمریکا را «رکن مرکزی» سیاست خارجی آلمان توصیف کرده‌اند. آنها همچنین عضویت در ناتو را «عنصری اجتناب ناپذیر» برای تامین امنیت آلمان دانسته‌اند.

در توافق اولیه این سه حزب همچنین به صورت تلویحی از لهستان و مجارستان انتقاد شده است. در توافق اولیه سوسیال دموکرات‌ها، سبزها و حزب دموکرات آزاد آمده است که آنها خواهان «اتحادیه اروپایی هستند که از ارزش‌هایش و حاکمیت قانون در داخل و خارج» محافظت می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر جدید حزب مرکل تا ماه ژانویه انتخاب می‌شود

بیستمین بوندستاگ رئیس جدید خود را در اولین روز شناخت

موافقت احزاب سبز و دموکرات آزاد برای تشکیل دولت ائتلافی به رهبری سوسیال دموکرات‌های آلمان