توافق اولیه سبزها، لیبرالها و سوسیال دموکراتها برای تشکیل دولت جدید در آلمان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آنالنا بربوک، رهبر سبزها، اولاف شولتس، رهبر حزب سوسیال دمکرات و کریستیان لیندنر، رهبر حزب اف دی پی
آنالنا بربوک، رهبر سبزها، اولاف شولتس، رهبر حزب سوسیال دمکرات و کریستیان لیندنر، رهبر حزب اف دی پی   -  کپی رایت  AP Photo

حزب سوسیال دموکرات آلمان که در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شد روز جمعه، پانزدهم اکتبر اعلام کرد که با سبزها و لیبرال‌های دموکرات آزاد (اف دی پی) بر سر تشکیل دولت جدید توافق کرده اند.

اولاف شولتس، رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان که به احتمال زیاد صدراعظم آینده این کشور خواهد شد ضمن استقبال از این توافق، تصریح کرد که بر پایه این سند امکان تشکیل دولت فراهم شده است.

«ما موفق شدیم بر سر یک سند توافق کنیم. این یک نتیجه بسیار خوب است ، به وضوح نشان می دهد که می توان در آلمان یک دولت تشکیل داد.»
اولاف شولتس

اولاف شولتس طی نشست مطبوعاتی با رهبران دو حزب سبز و دموکرات آزاد گفت: «ما موفق شدیم بر سر یک سند توافق کنیم. این یک نتیجه بسیار خوب است، به وضوح نشان می دهد که می توان در آلمان یک دولت تشکیل داد.»

این سه جریان سیاسی از اوایل اکتبر مذاکرات خود را برای تشکیل یک ائتلاف بی سابقه، بدون حضور دمکرات مسیحی ها آغاز کرده اند.

طبق سند توافق شده روز جمعه این سه حزب با تعمیق مذاکرات خود و بررسی مورد به مورد نکات اشتراک و افتراق، جزئیات ائتلاف آتی را مشخص و زمینه رسمی شدن ائتلاف را فراهم می کنند.

تشکیل دولت جدید آلمان و تعیین صدراعظم جدید این کشور پس از رفتن آنگلا مرکل که نزدیک به شانزده سال قدرت را در دست داشته نه تنها از سوی مجامع داخلی آلمان بلکه از سوی نهادهای اروپایی و بین المللی هم رصد می شود.