Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات آلمان؛ از اعلام رضایت غیررسمی اتحادیه اروپا تا گمانه‌زنی درباره ائتلاف‌های رنگارنگ

 دروازه براندنبورگ برلین
دروازه براندنبورگ برلین Copyright عکس از مسعود سالاری - یورونیوز فارسی
Copyright عکس از مسعود سالاری - یورونیوز فارسی
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نهادهای اروپایی هیچ واکنش رسمی به نتایج ابتدایی انتخابات آلمان نشان نداده‌اند اما فرانس تیمرمن، معاون اورزولا فن در لاین و داوید ساسولی، رئیس پارلمان شخصا از پیروزی همقطاران سوسیال دموکرات خود ابراز خشنودی کرده‌اند.

آگهی

یک روز پس از انتخابات پارلمانی سراسری در آلمان و در حالی که هنوز نتایج قطعی شمارش آرا اعلام نشده است، رهبران نهادهای اروپایی در بروکسل، اگرچه غیر رسمی، از نتیجه این رقابت تنگاتنگ خشنودند زیرا در نهایت یکی از دو حزب عمده حامی اتحادیه اروپا دولت آینده آلمان را تشکیل خواهد داد.

کمیسیون اروپا از هرگونه اظهار نظر درباره نتیجه انتخابات ۲۶ سپتامبر آلمان خودداری کرده است. اما با این حال فرانس تیمرمن، معاون اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا پیروزی را به اولاف شولتز، هم‌حزبی سوسیال دموکرات خود تبریک گفته است.

داوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا هم که در گروه سوسیالیست‌ها است با استقبال از پیروزی چپ میانه آلمان خواستار سیاست احیای اقتصادی «اجتماعی و زیست محیطی» شده است.

در حالی‌ که هم اولاف شولتز و هم آرمین لاشت برای تشکیل دولت ائتلافی آینده خیز برداشته‌اند، سناریوهای متعدد ائتلاف میان چهار حزب پیشتاز این انتخابات همگی امکان تحقق دارند. این سناریوها در آلمان با ترکیب رنگ‌ها شناخته می‌شوند.

براساس نتایج شمارش آرا تا زمان نگارش این مطلب، سوسیال دموکرات‌ها ۲۰۶، اتحاد دموکرات مسیحی ۱۹۶، سبزها ۱۱۸، لیبرال دموکرات‌ها ۹۲، آلترناتیو برای آلمان ۸۳ و حزب چپ ۳۹ کرسی از پارلمان را به خود اختصاص خواهند داد.

در چنین شرایطی که هیچ یک از دو حزب عمده بدون هم و بدون احزاب سوم و چهارم امکان تشکیل کابینه ائتلافی را ندارند، دست‌کم سه سناریو جدی برای پیش‌بینی ترکیب دولت آینده آلمان وجود دارد.

سناریوی اول: چراغ راهنمایی

یکی از سناریوهای جدی ائتلاف سوسیال دموکرات‌ها (قرمز) با سبزها و لیبرال دموکرات‌ها (زرد) است که به دلیل همین ترکیب رنگ، اصطلاحأ به آن چراغ راهنمایی می‌گویند.

مشکل جدی دستیابی به این ائتلاف اختلاف نظر سبزها با لیبرال دموکرات‌ها در باره بودجه و همچنین سیاست مهاجرتی است. کریستیان لیندنر، سرلیست زردها تاکید می‌کند که در هر ائتلافی، وزارت دارائی را می‌خواهد.

سناریوهای رنگارنگ دولت ائتلافی آینده آلمان

سناریوی دوم: ائتلاف جامائیکا

تشکیل دولت ائتلافی به رهبری دموکرات مسیحی‌ها (سیاه) و با مشارکت سبزها و لیبرال دموکرات‌ها (زرد)، تمایل جدی آرمین لاشت، کاندیدای «شکست خورده» راست میانه آلمان است. با این حال تشکیل این ائتلاف که رنگ‌های پرچم جامائیکا را دارد، با توجه به ریزش آرای حزب حاکم، بسیار دشوار به نظر می‌رسد. لیبرال دموکرات‌ها و سبزها، بیشترین آرای رای اولی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

سناریوی سوم ائتلاف بزرگ

ائتلاف قرمز و سیاه، اگرچه روی کاغذ غیرممکن نیست اما عملی شدن آن، با توجه به فضای سیاسی دو دهه گذشته در آلمان، سخت به نظر می‌رسد. اولاف شولتز، کاندیدای سوسیال دموکرات‌ها برای صدر اعظمی از زمانی اعلام نخستین گمانه‌زنی‌ها برای انتخابات در هر سخنرانی تاکید کرده که «برنده‌ها باید دولت آینده را بسازند و نه بازنده‌ها». آرای سوسیال دموکرات‌ها، سبزها و لیبرال دموکرات‌ها در این انتخابات نسبت به سال ۲۰۱۷ بیشتر شده و این سه حزب، عملا برنده‌های انتخابات هستند.

آنالنا بائربوک، کاندیدای سبزها برای صدر اعظمی هم گفته است که مردم آلمان ائتلاف بزرگ نمی‌خواهند.

با توجه به نتایج این دوره، احتمال تکرار تشکیل دولت ائتلافی «کنیا» با مشارکت سوسیال‌ دموکرات‌ها، دموکرات مسیحی‌ها و سبزها و همچنین ائتلاف آلمان با حضور سوسیال دموکرات‌ها، دموکرات مسیحی‌ها و لیبرال دموکرات‌ها بسیار بسیار بعید است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رابطه ایران و آلمان در دوره پسا-مرکل چگونه خواهد بود؟

آلمانی‌ها پای صندوق‌های رای؛ شمارش معکوس برای تعیین جانشین آنگلا مرکل

آلمان مذاکرات محرمانه برای اخراج مجرمان افغان به کشورهای ثالث را آغاز کرد