Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نزدیکی آرای انتخابات آلمان؛ خیز نامزدهای هر دو حزب عمده برای تشکیل دولت

انتخابات آلمان
انتخابات آلمان Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«نتایج اخیر‌ حاوی این پیام دلگرم‌کننده و خواست روشن رأی‌دهندگان است که می‌توانیم دولتی خوب و عملگرا برای آلمان داشته باشیم.»

آگهی

نتایج اولیه انتخابات سراسری آلمان نشان می‌دهد که حزب سوسیال دموکرات با اختلافی ناچیز از رقیب خود یعنی ائتلاف سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی پیش است.

حزب راست‌میانه سوسیال دموکرات به رهبری اولاف شولتز ۲۵/۷ درصد آرا را کسب کرده در حالی که ائتلاف رقیب توانسته ۲۴/۱ درصد کل آرا را کسب کند. همین اختلاف اندک آراء سبب شده که هر دو حزب داعیهٔ رهبری دولت آینده را حفظ کنند چراکه با توجه به نتایج فعلی برای تشکیل دولت ائتلاف احزاب عمده ضروری است. اما این‌که صدراعظم از کدام حزب باشد هنوز محل بحث است.

اولاف شولتز، نامزد سوسیال دموکرات‌ها برای مقام صدراعظمی در گفتگویی که پس از رأی‌گیری برگزار شد اعلام کرد: «ما در همه نظرسنجی‌ها پیشتازیم.» و افزود که نتایج اخیر‌ حاوی «این پیام دلگرم‌کننده و خواست روشن رأی‌دهندگان است که می‌توانیم دولتی خوب و عملگرا برای آلمان داشته باشیم.»

از سوی دیگر آرمین لاشت، نامزد ائتلاف دموکرات‌مسیحی و سوسیال‌مسیحی، اعلام کرده است که هنوز آمادهٔ پذیرش پیروزی رقیب نیست و گفت: «صدراعظم همیشه از حزب اول انتخابات نیامده» و افزود: «من خواهان دولتی با حضور همه شرکا هستم، نه دولتی که فقط صدراعظم در آن بدرخشد و بس.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر هر دوی این نامزدها اعلام کرده‌اند که مایلند تا پیش از کریسمس ائتلاف تشکیل دهند، ضمن آن‌که هر دوی این احزاب از احتمال ائتلاف با سبزها خبر داده‌اند. با این حال، باتوجه به تضاد سیاست‌های مالی و مهاجرتی لیبرال دموکرات‌ها با سبزها، مذاکراتی طولانی در پیش خواهد بود.

فارغ از نتیجه ائتلاف مسلّم آن است که راست‌های افراطی در دولت آینده جایی ندارند چراکه میانه‌روها پیروز میدان شده‌اند. حزب «آلترناتیو برای آلمان» ۱۰/۵ درصد رأی آورد که نسبت به رأی ۱۲/۵ درصدی چهارسال پیش افت محسوسی به‌شمار می‌آید.

آنگلا مرکل پس از انتخابات بناست صدراعظمی بزرگترین اقتصاد اروپا را ترک کند. او از سال ۲۰۰۵ وارد صحنه سیاست برلین شد در حالی که بازیگران همتایش، کسانی نظیر جورج بوش در واشنگتن، ژاک شیراک در پاریس و تونی بلر در لندن بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق تاریخی در آلمان؛ برلین ۱۰۰ میلیارد یورو به بازسازی ارتش اختصاص می‌دهد

آغاز شمارش آرای بزرگ‌ترین انتخابات جهان؛ نارندرا مودی در آستانه سومین دوره نخست‌وزیری هند قرار گرفت

اعلام نتایج رسمی انتخابات آفریقای جنوبی؛ پایان حاکمیت یکپارچه حزب متبوع نلسون ماندلا پس از ۳۰ سال