افزایش تهدیدهای چین علیه تایوان؛ تایپه: خود را برای حمله پکن آماده می‌کنیم

تصویر آرشیوی است
تصویر آرشیوی است Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران تایوان می‌گویند نگرانند که چین به زودی به این جزیره حمله نظامی کرده و سعی کند تایوان را با مداخله نظامی تحت کنترل و اختیار خود درآورد.

آگهی

مقام‌های ارشد تایوان پس از آن که چین در اقدامی بی‌سابقه بیش از یکصد هواپیمای جنگی خود را در پیرامون این جزیره به پرواز در آورد، از احتمال حمله نظامی پکن ابراز نگرانی می‌کنند.

تسای یینگ ون، رئيس جمهوری تایوان در نشریه فارن افرز و در یادداشتی ضمن اشاره به این موضوع نوشت: «سقوط احتمالی تایوان، پیامدهای گسترده‌ای برای صلح منطقه‌ای و نظم جهانی دموکراسی در پی خواهد داشت و نشان خواهد داد که در نزاع جهانی بین ارزش‌ها در جهان امروز، این اقتدارگرایی است که بر دموکراسی برتری دارد.»

چین تایوان را یکی از استان‌های خود می‌داند و خودمختاری این جزیره را به رسمیت نمی‌شناسد. شی جین پینگ، رئيس جمهوری چین وعده داده که این جزیره را دوباره متحد و به عنوان بخشی از چین در آورد. او همچنین استفاده از قدرت نظامی برای این امر را رد نکرده است.

انجام حدود ۱۵۰ سورتی پرواز طی ۴ روز توسط ارتش چین نشان‌دهنده تهاجمی‌ترین حالت نظامی پکن در قبال تایوان تا به امروز بوده است؛ رویکردی که هشدار دولت جو بایدن را نیز به همراه داشت.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در این خصوص گفت: «ما از پکن می‌خواهیم که فشارها و اعمال فشار نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی علیه تایوان را متوقف کند. ما علاقه‌مندیم شاهد صلح و ثبات در سراسر جزیره تایوان باشیم و به همین دلیل است که به تایوان برای حفظ توانایی دفاعی‌اش کمک می‌کنیم.»

وزارت خارجه آمریکا هم شامگاه یکشنبه در بیانیه‌ای از پکن خواست آنچه واشنگتن «فشارها و زورگیری‌های نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی» خوانده را علیه تایوان متوقف کند.

در همین حال جوزف وو، وزیر خارجه تایوان در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد که این جزیره خود را برای حمله چین آماده می‌کند.

آقای وو در گفتگو با شبکه ABC استرالیا گفت: «ما بسیار نگرانیم که چین جنگی را علیه تایوان آغاز کند. ما بسیار نگرانیم که اگر نارضایتی داخلی در چین شدت گیرد و یا روند رشد اقتصادی در این کشور کند شود، تایوان به یک هدف برای فرار از این مشکلات تبدیل شود. دفاع تایوان در دست خود ماست و ما کاملا به آن پایبندیم. اگر چین بخواهد جنگی را علیه تایوان آغاز کند ما تا انتها خواهیم جنگید. من مطمئنم که اگر چین قصد حمله به تایوان را داشته باشد، آنها نیز به شدت آسیب خواهند دید.»

روز اول اکتبر و همزمان با جشن هفتاد و دومین سالگرد تاسیس چین، ۳۸ هواپیمای ارتش این کشور به سمت جنوب غربی تایوان پرواز کردند. روز بعد ۳۹ پرواز دیگر در این منطقه انجام شد و یکشنبه هم ۱۶ هواپیمای دیگر چینی به سمت تایوان حرکت کردند و تمام این پروازها هم مسیر مشابهی را دنبال کردند.

این پروازها روز دوشنبه به اوج رسید و به ۵۲ سورتی پرواز افزایش پیدا کرد. وزارت دفاع تایوان می‌گوید تمام این هواپیماهای نظامی چینی از یک مسیر پرواز کرده و وارد منطقه پدافند هوایی جزیره تایوان شده‌اند. 

تایوان تقریبا ۲۴ میلیون جمعیت دارد و خود را جزیره و ملتی مستقل می‌داند. این در حالیست که چین چنین استقلالی را به رسمیت نمی‌شناسد. ایالات متحده آمریکا هم همواره تاکید کرده که برای دفاع از تایوان در برابر تهدیدات خارجی تعهد جدی دارد. با این حال واشنگتن با تایوان به عنوان یک کشور کاملا مستقل برخورد نمی‌کند. بر اساس قانون آمریکا، رابطه با تایوان در سال ۱۹۷۹ توسط کنگره این کشور به رسمیت شناخته شد و واشنگتن موظف است از قابلیت‌های دفاعی تایوان در مقابل چین حمایت کند.

در ماه اوت، دولت بایدن اولین قرارداد فروش تسلیحات خود به تایوان را تصویب کرد و بر اساس آن ۷۵۰ میلیون دلار تسلیحات شامل واحدهای توپخانه هویتزر و خودروهای زرهی و مسلسل به این کشور فروخته شد. دولت ترامپ در حال ۲۰۲۰ قرارداد تسلیحاتی ۱.۸ میلیارد دلاری به تایوان را به تصویب رسانده بود.

وزارت خارجه تایوان پس از واکنش دولت بایدن نسبت به پروازهای چین، با صدور بیانیه‌ای از واشنگتن در این خصوص تشکر کرد و نوشت: «از اینکه دولت بایدن نسبت به اقدامات تحریک‌آمیز چین واکنش نشان داده و تعهد خود نسبت به تایوان را تکرار کرده بسیار متشکریم.»

تام چو، سخنگوی دولت مستقر تایپه در گفتگو با شبکه CBS در این خصوص می‌گوید: «تایوان طرفدار واقعی صلح در شرق آسیا است. تعداد بی‌سابقه تجاوز به حریم هوایی تایوان از سوی چین، یک تهدید جدی برای جزیره به شمار می‌رود و این وضعیت صلح در شرق آسیا را به خطر می‌اندازد.»

چو در ادامه خاطرنشان کرد: «تایوان نقش مهمی در زنجیره تامین جهانی فن‌آوری‌های پیشرفته بر عهده دارد. اگر بحران به درستی مدیریت نشود، زنجیره‌های تامین فن‌آوری‌های پیشرفته جهان تحت تاثیر روندهای نامطلوب قرار خواهد گرفت و این می‌تواند بر سرعت بهبود اقتصاد جهانی اثر منفی بگذارد.»

با وجود حمایت‌هایی که ایالات متحده از تایوان به عمل آورده، ناظران تردید دارند که در صورت بروز اقدام نظامی از سوی چین، اقدام عملی از سوی ایالات متحده برای دفاع از تایوان صورت پذیرد. کارشناسان تجربه هنگ کنگ را که در نهایت به کنار رفتن نیروهای دموکراتیک از قدرت در این منطقه منتج شد، به عنوان نمونه‌ای مشابه مد نظر قرار می‌دهند. ضمن اینکه چین در سالهای اخیر و با تغییر سطح راهبردهای خود در سیاست خارجی نشان داده در خصوص موضوعات کلیدی خود، استوار و بدون مماشات رفتار می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض تایوان به ورود اعضای گارد ساحلی چین به یک قایق توریستی در نزدیکی جزیره کینمن

آمریکا چگونه برای حمله چین به تایوان آماده می‌شود؛ تفاوت آن با تهاجم روسیه به اوکراین چیست؟

چرا توافق آمریکا و تایوان را باید سیاسی و نه تجاری و اقتصادی دانست؟