Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بزرگترین نمایش قدرت پکن علیه تایپه؛ چین ده‌ها جنگنده را به سوی تایوان به پرواز درآورد

نقض حریم هوایی تایوان توسط جنگنده‌های چین
نقض حریم هوایی تایوان توسط جنگنده‌های چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروی هوایی چین روز دوشنبه ۴ اکتبر (۱۲ مهر) در سومین روز متوالی و در بزرگترین نمایش قدرتی که تا کنون علیه تایوان به ثبت رسانده است، ۵۲ جنگنده خود را به سوی این شبه‌جزیره به پرواز درآورد.

آگهی

نیروی هوایی چین روز دوشنبه ۴ اکتبر (۱۲ مهر) در سومین روز متوالی و در بزرگترین نمایش قدرتی که تا کنون علیه تایوان به ثبت رسانده است، ۵۲ جنگنده خود را به سوی این شبه‌جزیره به پرواز درآورد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و به نقل از وزارت دفاع تایوان، ۳۴ هواپیمای نظامی جی-۱۶ و ۱۲ بمب‌افکن اچ-۶ در میان جنگنده‌هایی بودند که در این عملیات به کار گرفته شدند. این وزارتخانه اعلام کرده است که حرکت جنگنده‌های چینی را زیرنظر داشته و تحرکات آنان را در محدوده پدافند هوایی خود تعقیب کرده است.

پیشتر در روز جمعه نیز وزارت دفاع تایوان اعلام کرده بود ۲۲ فروند جنگنده، دو بمب افکن و یک هواپیمای جنگی ضد زیردریایی چینی وارد ناحیه جنوب غربی این جزیره شده‌اند. به گفته این نهاد نظامی، در حدفاصل شب جمعه تا صبح شنبه گروه دوم از ۱۳ هواپیما وارد منطقه شناسایی پدافند هوایی تایوان شدند و تعداد کل هواپیماها به ۳۸ فروند رسید.

بسیاری از کارشناسان این پروازها و سایر مانورهای نظامی پکن را که با نمایش قدرت و جنگ لفظی همراه است «تکراری» می‌دانند و می‌گویند هرچند تنش‌ها را افزایش می‌دهد ولی منجر به رویارویی مستقیم نظامی نخواهد شد.

این در حالی است که شماری از مقامات نظامی غربی این تهدیدها را جدی و با هدف نهایی تصرف نظامی تایوان می‌دانند.

تعدد پروازهای چین در محدوده پدافند هوایی تایوان در آخر هفته گذشته باعث شده بود ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، فعالیت نظامی چین در نزدیکی تایوان را «خطرناک» و حاصل «اشتباه محاسباتی» بخواند که صلح و ثبات منطقه را تضعیف می‌کند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: «ما از پکن می‌خواهیم فشارها و کاربرد زور نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی علیه تایوان را متوقف کند.»

از سال ۲۰۱۶ بدین سو هواپیماهای نظامی چین به طور متناوب به محدوده هوایی تایوان نفوذ می‌کنند،. چین همچنین پرواز جنگنده‌های خود را در نزدیکی مرز تایوان و در تنگه تایوان افزایش داده است.

پکن استقلال تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد و تایوان را یک استان شورشی می‌داند که می‌تواند آن را در صورت لزوم حتی «با زور» به منطقه خود باز گرداند. در مقابل تایوان هیچگاه حاضر نشده است بپذیرد که بخشی از «چین واحد» است.

اصل «چین واحد» که پکن به آن اعتقاد دارد تصریح می‌کند که تایوان و چین بخشی از یک چین بزرگ هستند. این در حالی است که دولت تایوان خود را جزیره‌ای در عمل مستقل می‌داند که حق دارد اصل حاکمیت ملی را اعمال کند.

نمایش قدرت جمعه، چند روز پس از آن صورت گرفت که پکن، لندن را متهم کرد که برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ یک کشتی جنگی را به تنگه تایوان فرستاده است. چین مدعی تنگه‌ای است که سرزمین اصلی چین را از جزیره تایوان جدا می‌کند. ایالات متحده و دیگر کشورها معتقدند که این منطقه متعلق به آب‌های بین‌المللی است و بنابراین برای همه باز است.

سال گذشته ۳۸۰ هواپیمای نظامی چین در منطقه شناسایی پدافند هوایی جزیره تایوان شناسایی شد اما این رقم از ابتدای سال جاری تاکنون به بیش از ۵۰۰ فروند هواپیما رسیده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بوریس جانسون: از سرمایه گذاری‌های چین صرف‌نظر نمی‌کنیم

اوکراین: اگر مسکو با «حسن‌ نیت» عمل کند آماده مذاکره با روس‌ها هستیم

گروه‌های مختلف فلسطینی از جمله فتح و حماس با نظارت چین به توافق رسیدند