اعتراض تایوان به «بزرگترین نقض حریم هوایی» توسط ۲۰ جنگندۀ چین

پرواز جنگنده چینی در آسمان تایوان
پرواز جنگنده چینی در آسمان تایوان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش‌تر فیلیپ دیویدسون، مقام ارشد نظامی ایالات متحده آمریکا در حوزه آسیا و اقیانوسیه گفته بود حمله چین به تایوان «نزدیک‌تر از آن است که بسیاری تصور می‌کنند.»

آگهی

تایوان اعلام کرده است که روز گذشته ۵ فروردین (۲۵ مارس) ۲۰ فروند هواپیمای نظامی چینی در یک حرکت هماهنگ وارد حریم هوایی این جزیره شده‌اند.

وزارت دفاع تایوان می‌گوید که در واکنش به این تعرض، نیروی هوایی‌اش سامانه‌های موشکی را برای «نظارت بر وضعیت» در منطقه جنوب غربی مستقر کرده است.

تایوان گفته است این هواپیماها چهار بمب‌افکن H-6K با توانایی هسته‌ای و ۱۰ جنگنده J-16 بوده‌اند. این بزرگترین پرواز نظامی جنگنده‌های چینی از روی خاک تایوان از سال گذشته به این سو است.

چین از سال ۲۰۱۶ میلادی همزمان با انتخاب تسای اینگ-ون به مقام ریاست جمهوری تایوان، پروازهای جنگنده‌های خود را در نزدیکی مرز تایوان و در تنگه تایوان افزایش داده است. رئیس جمهوری تایوان هیچگاه حاضر نشده است بپذیرد که تایوان بخشی از «چین واحد» است.

پکن ادعا می‌کند که تایوان بخشی از خاک سرزمینی چین است و هر زمانی که بخواهد می‌تواند آن را به تصرف خود درآورد. تجاوز به حریم هوایی تایوان توسط جنگنده‌های چینی آخرین بار در ماه ژوئن سال گذشته گزارش شده بود.

چین که تایوان را قلمرو خود می‌داند در ماه‌های اخیر فعالیت‌های نظامی خود را در نزدیکی این جزیره دموکراتیک افزایش داده است. اقدامی که تایوان می‌گوید ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد.

پیش‌تر فیلیپ دیویدسون، مقام ارشد نظامی ایالات متحده آمریکا در حوزه آسیا و اقیانوسیه گفته بود حمله چین به تایوان «نزدیک‌تر از آن است که بسیاری تصور می‌کنند.»

ادعاهای سرزمینی چین و کشورهای دیگر منطقه، به یک تنش ژئوپلیتیک در دریای چین جنوبی بدل شده است. آمریکا حضور نظامی خود در این منطقه را برای حل و فصل این اختلافات و مسئله تایوان ضروری برمی شمارد؛ امری که چین توجیهی غیرقابل قبول می‌داند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروهای ویژه آمریکا «بی سر و صدا» مشغول آموزش ارتش تایوان هستند

بایدن: با رئیس جمهور چین موافقت کردیم که به «توافق تایوان» پایبند بمانیم

بایدن از پایبندی تهران به گفت‌وگوهای غیرمستقیم با واشنگتن ابراز خشنودی کرد