چین آمریکا را به تحریک نظامی جدی متهم کرد

چین آمریکا را به تحریک نظامی جدی متهم کرد
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چین آمریکا را به «تحریک نظامی جدی» متهم کرد. دولت پکن روز شنبه اعلام کرد یک فروند بمب افکن بی-۵۲ نیروی هوایی آمریکا با پرواز بر فراز یک جزیره مصنوعی

آگهی

چین آمریکا را به «تحریک نظامی جدی» متهم کرد. دولت پکن روز شنبه اعلام کرد یک فروند بمب افکن بی-۵۲ نیروی هوایی آمریکا با پرواز بر فراز یک جزیره مصنوعی متعلق به چین در آب های دریای چین جنوبی، حریم هوایی این کشور را نقض کرده است.

نقطه ای که دولت چین از آن سخن می گوید، جزایر اسپراتلی مورد مناقشه میان چند کشور همسایه در آن ناحیه است. چین می گوید به بمب افکن آمریکایی که در دو مایلی جزیره مورد نظر پرواز می کرد، هشدار داده تا منطقه را ترک کند. مقامات وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون با آن که می گویند هیچ برنامه ای برای پرواز هواپیمای بی ۵۲ در شعاع ۱۲ مایلی جزیره مصنوعی چین وجود نداشته، اما قول داده اند که ادعای چین را بررسی کنند.

دو ماه پیش نیز یک ناوشکن آمریکایی با موشک های هدایت شونده عمدا به ردیف آب سنگ ها یا صخره های مرجانی واقع در آب های سرزمینی چین نزدیک شده بود. هدف آمریکا از آن حرکت به چالش کشیدن ادعای چین در مورد آب های سرزمینی خود بود.

در موردی دیگر، یک قایق گشت زنی چینی عمدا به یک قایق ماهیگیری ویتنامی کوبید.

ادعاهای سرزمینی چین و کشورهای دیگر منطقه به یک تنش ژئوپلیتیک در دریای چین جنوبی بدل شده است. آمریکا حضور نظامی خود در این منطقه را برای حل و فصل این اختلافات و مسئله تایوان برمی شمارد، اما صرف حضور آمریکا به رقابت تسلیحاتی در این دریا دامن زده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟

جنگ دو کره؛ چگونه آمریکا به فکر پرتاب بمب اتم روی کره شمالی افتاد؟

استکهلم یک خبرنگار چینی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی اخراج کرد