بایدن: با رئیس جمهور چین موافقت کردیم که به «توافق تایوان» پایبند بمانیم

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از گفتگویش با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در مورد تایوان خبر داد
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از گفتگویش با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در مورد تایوان خبر داد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه پنجم اکتبر گفت که با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در مورد تایوان گفتگو کرده است و طرفین بر سر پایبندی به «موافقت نامه تایوان» به توافق رسیده اند.

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه پنجم اکتبر گفت که با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در مورد تایوان گفتگو کرده است.

گفتگوی روسای جمهور آمریکا و چین در حالی انجام شده که تنش‌ها میان پکن و تایپه به بالاترین حد خود رسیده است و خبرها از پروازهای بی سابقه هواپیماهای نظامی چینی بر فراز تایوان حکایت دارند.

از همین رو آقای بایدن با بیان اینکه هر دو رئیس جمهور موافقت کرده‌اند که به «توافق تایوان» پایبند باشند، گفت: «ما به صراحت اعلام کردیم که او نباید کاری غیر از پایبندی به این توافق انجام دهد.»

به نظر می‌رسد اشاره جو بایدن به سیاست دیرینه واشنگتن یعنی «خط مشی چین واحد» برمی‌گردد که براساس آن آمریکا پکن و نه تایپه را به رسمیت می‌شناسد.

قانون «روابط با تایوان» هم تصریح دارد که آمریکا تنها با چین روابط دیپلماتیک دارد و خواستار حل و فصل مساله تایوان از طریق مسالمت آمیز است.

با وجود این «چیو کو چنگ»، وزیر دفاع تایوان روز چهارشنبه گفت که تنش‌های نظامی تایپه و پکن «در بدترین حالت خود» در بیش از ۴۰ سال گذشته است.

تایوان در گزارشی اعلام کرد که از روز جمعه و در طی چهار روز نزدیک به ۱۵۰ هواپیمای نیروی هوایی چین وارد حریم هوایی اش شده‌اند. تایپه از این اقدام پکن به عنوان «مزاحمت‌های مداوم چین» نام برده است.

وزیر دفاع تایوان در پارلمان این کشور در مورد تنش‌های نظامی کنونی با چین، گفت که از زمان پیوستنش به ارتش در ۴۰ سال گذشته این وضعیت «وخیم ترین» حالت بوده است به گونه‌ای که احتمال جنگ وجود دارد.

او خطاب به اعضای کمیسیونی در پارلمان که هزینه نظامی ویژه ۲۴۰ میلیارد دلاری تایپه (۸.۶ میلیارد دلار آمریکا) را برای ساخت تسلیحات بررسی می‌کنند، گفت: «برای من به عنوان یک نظامی، این بودجه یک فوریت مسلم است.»

چین اعلام کرده که در صورت لزوم باید تایوان به زور پس گرفته شود اما تایوان تأکید کرده که کشوری مستقل است و از آزادی ها و دموکراسی خود دفاع خواهد کرد و چین را مسئول تنش ها می‌داند.

در هر حال وزیر دفاع تایوان گفت که چین در حال حاضر توانایی حمله به این کشور را دارد و تا سال ۲۰۲۵ قادر به حمله «در مقیاس وسیع» خواهد بود. البته او در ادامه گفت: «چین به راحتی جنگی را آغاز نخواهد کرد زیرا باید بسیاری از موارد دیگر را در نظر گیرد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آمریکا به عنوان مهم‌ترین تأمین کننده تجهیزات نظامی تایوان با انتقاد از چین، برپشتیبانی کامل خود از تایپه تاکید کرده است.

پکن هم سیاست‌های واشنگتن در حمایت از تایوان را که با فروش سلاح و ارسال کشتی‌های جنگی همراه شده، عامل افزایش تنش‌ها در این منطقه می‌داند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، هزینه‌های نظامی ویژه تایوان در پنج سال آینده بیشتر صرف سلاح های دریایی از جمله سلاح های ضد کشتی مانند سیستم‌های موشکی خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض تایوان به چین به دلیل نقض حریم هوایی: پکن فشارها را افزایش داده است

اعتراض تایوان به «بزرگترین نقض حریم هوایی» توسط ۲۰ جنگندۀ چین

گروهی از اعضای کنگره آمریکا با وجود واکنش‌های خشمگینانه چین به تایوان رفتند