Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چین، بوئينگ و چند شرکت آمریکایی را به دلیل فروش اسلحه به تایوان تحریم کرد

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های چینی می‌گویند فروش تسلیحات به تایوان برای این کشور غیرقابل قبول است و شرکت‌های آمریکایی که دست به چنین کاری بزنند را تحریم می‌کنند.

آگهی

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، اعلام کرد پکن شرکت‌ها و نهادهایی را که در فروش تسلیحات به تایوان نقش داشته‌اند تحریم می‌کند.

آقای لیجیان روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران ضمن اعلام این مطلب تاکید کرد شرکت‌های بوئينگ، لاکهید مارتین و ریتیون در فهرست تحریم‌های چین خواهند بود. او البته جزئيات بیشتری در خصوص این تحریم‌ها ارائه نکرد.

این اقدام پکن در واکنش به تلاش‌های آمریکا برای فروش تسلیحات به تایوان صورت می‌گیرد. وزارت خارجه آمریکا با وجود مخالفت‌های پکن اعلام کرده این کشور تسلیحات پیشرفته به ارزش ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به تایوان می‌فروشد. این تصمیم دولت آمریکا نیازمند تایید کنگره نیز خواهد بود.

آقای لیجیان در نشست خبری خود تاکید کرد: «ما فروش اسلحه به تایوان را به شدت محکوم می‌کند و برای حفاظت از منافع ملی، تصمیم گرفتیم چند شرکت آمریکایی را که در این روند نقش داشته‌اند را تحریم کنیم.»

این البته نخستین بار نیست که چین شرکت لاکهید مارتین را به دلیل فروش اسلحه به تایوان تحریم می‌کند و پیش‌تر هم پکن این شرکت را به دلیل مشابه مشمول مجازات‌هایی دانسته بود.

ایالات متحده می‌گوید هیچ ارتباطات رسمی با دولت تایوان ندارد اما تبادلات تسلیحاتی با این منطقه دارد و همین موضوع همواره خشم پکن را به همراه داشته است.

سخنگوی شرکت بوئیگ در پاسخ به خبرگزاری رویترز و در خصوص تحریم‌های چین، تاکیده کرده همکاری با تایوان را مزایای بلندمدتی برای این شرکت دارد و بوئينگ همچنان بر تعهدات خود پایبند خواهد ماند.

همزمان با بالا گرفتن اختلافات میان آمریکا و چین، دولت دونالد ترامپ حمایت‌های خود را از تایوان از طریق فروش اسلحه و همچنین بازدیدهای مقام‌های ارشد ایالات متحده از این منطقه افزایش داده است. این در حالی است که اختلاف نظرهای واشنگتن و پکن بر سر وضعیت دریای چین جنوبی، هنگ کنگ و تجارت بین‌الملل نیز بر سر جای خود باقی است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برخورد دو جنگنده در تایوان باعث کشته و ناپدید شدن خلبان‌ها شد

تله پکن برای واشنگتن؛ چین چگونه بدون شلیک حتی یک گلوله می‌تواند تایوان را به زیر سلطه خود در آورد

جعل واقعیت با هوش مصنوعی؛ دختر اوکراینی چگونه در چین پرطرفدار شد؟