بوریس جانسون: از سرمایه گذاری‌های چین صرف‌نظر نمی‌کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا
بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا   -  کپی رایت  AP Photo

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا گفت که به رغم سردی روابط میان پکن و لندن، کشورش از سرمایه‌ گذاری‌های چین صرف‌نظر نمی‌کند.

آقای جانسون گفته است که روابط بریتانیا و چین به خاطر انتقادهای لندن از وضعیت حقوق بشر اویغورها در غرب چین و دیکتاتوری خزنده در هنگ کنگ، مستعمره سابق بریتانیا ، تضعیف شده است.

نخست وزیر بریتانیا در گفتگو با بلومبرگ گفت که چین بخش بزرگی از زندگی اقتصاد ماست و خواهد بود اما بریتانیا در خصوص اجازه دسترسی به برخی از زیرساخت‌های ملی‌اش همچون سرمایه گذاری در نیروگاه‌های هسته‌ای یا در فناوری 5G «ساده لوح» نخواهد بود.

او در بخشی از مصاحبه‌اش تاکید کرد که بریتانیا رویکرد محتاطانه خود نسبت به چین را حفظ خواهد کرد زیرا که دولت این کشور را «رقیبی سیتماتیک» می‌بیند.

آقای جانسون در این مصاحبه که روز دوشنبه منتشر شد گفته است که بریتانیا قصد ندارد در برابر چین نرمش نشان دهد و از فشارها بر این کشور بکاهد.

بریتانیا ، که ماه آینده میزبان اجلاس COP26 سازمان ملل متحد در زمینه آب و هوا است، از یک برنامه برای جذب سرمایه گذاری خارجی به ارزش۹.۷ میلیارد پوند (۱۳.۳ میلیارد دلار ،۱۱.۴ میلیارد یورو) برای حمایت از رشد اقتصادی پاک رونمایی خواهد کرد.

دولت بریتانیا امیدوار است که بتواند سرمایه‌گذاری‌های چین را در این پروژه‌ها جذب کند.