پیروزی حزب حاکم گرجستان در انتخابات محلی؛ حامیان ساکاشویلی خواهان آزادی او شدند

انتخابات محلی در گرجستان در سایه دستگیری ساکاشویلی برگزار شد
انتخابات محلی در گرجستان در سایه دستگیری ساکاشویلی برگزار شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود تلاش‌های ساکاشویلی، رئيس جمهوری سابق گرجستان که برای این انتخابات از تبعید به کشور بازگشت، حزب حاکم توانست رقیب دیرینه را در انتخابات محلی شهرداری‌ها شکست دهد.

آگهی

حزب حاکم گرجستان در انتخابات محلی این کشور پیروز شد. این پیروزی پس از بازداشت میخائيل ساکاشویلی، رئيس جمهوری سابق این کشور که برای حمایت از مخالفان دولت از تبعید بازگشته بود، اعلام می‌شود.

بر اساس نتایجی که اداره انتخابات گرجستان منتشر کرده حزب حاکم رویای گرجستان حدود ۴۷ درصد آرا را به خود اختصاص داده و در مقابل حزب مخالف «جنبش ملی متحد» تنها به کسب ۳۱ درصد آرا بسنده کرده است.

از این انتخابات به عنوان آزمونی مهم برای پایان دادن به ماه‌ها بن‌بست سیاسی در این کشور یاد می‌شد. با نتایج اعلام شده رقابت شهرداری در تفلیس و چهار شهر دیگر به دور دوم کشیده شده است چرا که هیچ یک از نامزدها نتوانسته‌اند اکثریت مطلق آرا را به خود اختصاص دهند.

این انتخابات همچنین به دلیل بازگشت از تبعید و دستگیری میخائيل ساکاشویلی، رئيس جمهوری پیشین این کشور تحت تاثیر قرار گرفته بود. آقای ساکاشویلی، در سال ۲۰۱۸ میلادی و در یک محاکمه غیابی به سواستفاده از قدرت محکوم شد.

او پس از خروج از گرجستان در اوکراین زندگی می‌کرد. رئيس جمهوری پیشین و موسس حزب «جنبش ملی متحد» از مردم خواسته بود با قدرت در انتخابات حاضر شوند و اجازه ندهند حزب حاکم در این رقابت انتخاباتی پیروز شود.

مقام‌های گرجستان می‌گویند پیشتر به او هشدار داده بودند در صورتی که به کشور بازگردد دستگیر و روانه زندان خواهد شد. ساکاشویلی همواره اتهامات وارده به خود را سیاسی خوانده بود. او همچنین پس از دستگیری بیانیه‌ای منتشر کرد و تصمیمات دادگاه را، اقدامات تهیه شده توسط دشمن قدیمی‌اش یعنی ولادیمیر پوتین خواند.

ایراکلی گاریباشویلی، نخست وزیر کنونی گرجستان پس از دستگیری ساکاشویلی اعلام کرد او محکومت کامل ۶ ساله خود را در زندان سپری خواهد کرد و خبری از عفو رئيس جمهوری سابق نخواهد بود.

ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری اوکراین هم روز یکشنبه و در واکنش به بازداشت آقای ساکاشویلی وعده داده که شخصا این موضوع را پیگیری خواهد کرد و تلاش می‌کند ساکاشویلی به اوکراین باز گردد.

در همین حال، روز دوشنبه صدها نفر از حامیان آقای ساکاشویلی، در مقابل زندانی که رئیس جمهوری پیشین این کشور در آنجا حبس شده، تظاهرات کردند. معترضان با سر دادن شعارهایی علیه دولت این کشور خواهان آزادی هر چه سریعتر آقای ساکاشویلی از زندان شدند.

گرجستان پس از انتخابات پارلمانی و مناقشه برانگیز سال گذشته با بحران سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند. ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در بیانیه‌ای اعلام کردند انتخابات محلی در گرجستان با اتهامات گسترده‌ای در زمینه ارعاب، خرید و فروش رای و همچنین فشار بر نامزدها و رای‌دهندگان رو به رو بوده است. این سازمان اروپایی همچنین تاکید کرده شرایط برای یک رقابت آزاد میان نامزدهای مختلف هموار نبوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات در گرجستان زیر سایه بازداشت رئیس جمهور سابق برگزار شد

رئیس جمهور سابق گرجستان پس از بازگشت به کشور بازداشت شد

لایحه‌ سختگیرانه علیه منتقدان دولت روند پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا را به خطر انداخت