ساکاشویلی: خطر کردم و وارد گرجستان شدم، مقامات دولتی: واقعیت ندارد و صحنه‌سازی است

میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان هنگام ورود به اوکراین در سال ۲۰۱۹
میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان هنگام ورود به اوکراین در سال ۲۰۱۹ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان روز جمعه گفت که با وجود تهدیدها به گرجستان بازگشته است اما مقام های گرجستانی ادعای آقای ساکاشویلی مبنی بر بازگشتش به این کشور را رد کردند.

آگهی

میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان روز جمعه گفت که با وجود تهدیدها به گرجستان بازگشته است اما مقام های گرجستانی ادعای آقای ساکاشویلی مبنی بر بازگشتش به این کشور را رد کردند.

آقای ساکاشویلی با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی با بیان اینکه «زندگی و آزادی خود را با بازگشت به خطر انداخته است»، خواستار ادامه‌ اعتراضات در گرجستان شد.

او که بنیانگذار «جنبش ملی متحد» (UNM)، حزب اصلی اپوزیسیون گرجستان است پس از برکناری از مقام ریاست جمهوری این کشور در اوکراین زندگی می‌کرد.

این سیاستمدار همچنین از مردم خواست تا برای نجات گرجستان در انتخابات محلی ۲ اکتبر شرکت کرده و ۳ اکتبر هم برای حفاظت از نتایج انتخابات آماده باشند.

آقای ساکاشویلی گفت: «همه‌ ما باید درک کنیم که رای دادن به حزب «رویا»، امضای حکم اعدام برای گرجستان خواهد بود.»

او که پیشتر اعلام کرده بود برای شرکت در انتخابات محلی آخر هفته به گرجستان می‌رود، گفته است که در حال حاضر در شهر بندری باتومی این کشور به سر می‌برد.

آقای ساکشویلی ۵۳ ساله که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ میلادی رئیس‌جمهور گرجستان بود، از سوی قوه‌ قضاییه‌ این کشور به سوء‌ استفاده از قدرت متهم شده است. وی می‌گوید که این پرونده سیاسی است.

ایراکلی غاریباشویلی، نخست وزیر گرجستان روز سه‌شنبه گفت که اگر آقای ساکاشویلی «پا به خاک گرجستان بگذارد، بلافاصله بازداشت زندانی می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

گرجستان از سال گذشته و پس از ادعای احزاب مخالف دولت مبنی بر وقوع تقلب گسترده در انتخابات محلی این کشور دچار بحران سیاسی شد.

پیشتر دو طرف درگیر در گرجستان با میانجیگری شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا برای پایان دادن به بحران سیاسی یک ساله در این کشور توافقی را امضا کرده بودند اما حزب «رویا» گرجستان پس از دو ماه به طور یکجانبه از این توافقنامه خارج شد؛ اقدامی که با انتقاد اتحادیه‌ اروپا و آمریکا مواجه شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام پیروزی حزب حاکم گرجستان در انتخابات؛ ساکاشویلی با ادعای تقلب گسترده فراخوان تظاهرات داد

تصویب کلیات لایحه «عوامل خارجی» در پارلمان گرجستان؛ اتحادیه اروپا هشدار داد

اعتراضات مردم گرجستان؛ کشتی کروز روسی مجبور به ترک بندر باتومی شد