اعلام پیروزی حزب حاکم گرجستان در انتخابات؛ ساکاشویلی با ادعای تقلب گسترده فراخوان تظاهرات داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتخابات گرجستان
انتخابات گرجستان   -  Copyright  آسیوشیتد پرس

نمایندگان حزب «رویای گرجستان»، حزب حاکم بر این کشور در انتخابات پارلمانی روز شنبه به پیروزی رسیدند اما ائتلاف احزاب مخالف دولت نتیجهٔ انتخابات را نپذیرفت و خواستار اعتراض مردم و جهانی علیه آن شد.

این در حالی است که پس از اعلام نتایج انتخابات، شماری از معترضان مقابل ساختمان مجلس این کشور در تفلیس تظاهرات کردند.

طبق اعلام کمیسیون انتخابات گرجستان، حزب حاکم بیش از ۴۸ درصد کلّ آرا را از آن خود کرده درحالی‌که حزب ائتلافی جنبش اتحاد ملی این کشور کمتر از ۳۰ درصد رأی آورده است.

مجلس گرجستان در کل ۱۵۰ کرسی دارد و سخنگوی حزب رؤیای گرجستان اعلام کرده است که شمار کرسی‌های کنونی این حزب برای تشکیل دولت کافی است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که میخائيل ساکاشویلی، رئیس جمهوری پیشین و رهبر ائتلاف کنونی، اعلام کرد در انتخابات اخیر تخلف شده و خواستار حمایت جامعهٔ جهانی شد.

وی گفت: «حوزه‌های زیادی هست که در رؤیای گرجستان در آنها بیش از ۳۰۰ رأی آورده، اما رأی‌دهندگان این حوزه‌ها ۵۰ یا ۶۰ نفرند و در کل به ۷۰ نفر نمی‌رسند. اسناد اینها موجود است.» و افزود:‌ «دارند با بی‌شرمی انتخابات گرجستان را پیش چشم دنیا می‌دزدند.»

آقای ساکاشویلی مدعی است که حزب رؤیای گرجستان گرچه ادعای تمایل به غرب را دارد اما در عمل بیش‌ازپیش تحت تأثیر روسیه است. در دوران صدارت میخائیل ساکاشویلی مخاصمه‌ای میان روسیه و گرجستان در گرفت، اما پس از خروج وی از قدرت روابط دو کشور رو به بهبودی رفت.

حزب رؤیای گرجستان به‌دست بیدزینا اوانیشیلی، میلیاردر گرجستانی بنیانگذاری شد. نمایندگان این حزب به‌مدت هشت سال اکثر کرسی‌های پارلمان را در اختیار داشتند، اما اخیرا به‌سبب مشکلات اقتصادی کشور، پیوسته از محبوبیت این حزب کاسته شده است.

اقتصاد گرجستان در بحران کرونا آسیب سختی دیده و احتمالا امسال حدود ۵ درصد رشد منفی خواهد داشت. در حالی که ارزش پول این کشور به‌شدت نزول کرده است.