رئیس جمهور سابق گرجستان پس از بازگشت به کشور بازداشت شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان
میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان   -  کپی رایت  AP Photo

میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان روز جمعه پس از بازگشت از تبعید هشت ساله به کشورش، بازداشت شد. این بازگشت و دستگیری می‌تواند باعث ایجاد تنش‌های جدی بین مخالفان و حزب حاکم «رویای گرجستان» شود.

میخائیل ساکاشویلی، صبح روز جمعه اعلام کرد به سرزمین مادری خود که در سال ۲۰۱۳ ترک کرده بود، بر می‌گردد.

دولت به او هشدار داده بود که در صورت بازگشت به دلیل «سو استفاده از قدرت» تحت تعقیب قرار می‌گیرد، پرونده‌ای که وی آن را سیاسی می‌داند. او در این پرونده در سال ۲۰۱۸ به‌صورت غیابی به شش سال زندان محکوم شد.

ایراکلی گاریباشویلی، نخست وزیر گرجستان عصر جمعه خبر بازداشت ساکاشویلی را تایید کرد و گفت که وی روانه زندان شده است.

وی گفت که نیروهای امنیتی جابجایی‌های آقای ساکاشویلی را از اوکراین دنبال کرده‌اند. وی افزود که نیروهای پلیس تصمیم گرفتند در زمان و مکانی که کمترین موانع بر سر راه است، عملیات بازداشت را انجام دهند.

به گفته رسانه‌های گرجستانی، آقای ساکاشویلی در زندانی در نزدیکی تفلیس پایتخت نگهداری می‌شود.

وزارت کشور گرجستان ویدئویی را منتشر کرده است که در آن رئیس جمهوری سابق نشان داده می‌شود که لبخند می‌زند و با دستبند از سوی دو مامور از خودرویی بیرون کشیده می‌شود.

ساکاشویلی در ویدئویی که جمعه شب قبل از بازداشتش در فیس بوک منتشر کرده بود از هواداران حزب جنبش ملی متحد خواست تا برای انتخابات یکشنبه بسیج شوند.

او گفته بود: «به پای صندوق‌های رای بروید، رای دهید و همه ما با هم پیروزی خود را جشن خواهیم گرفت.» وی تاکید کرده بود که از هیچ چیزی نمی‌هراسد.

وی در ویدئوی دیگری که صبح جمعه منتشر کرد گفت که در شهر ساحلی باتومی گرجستان است.

آقای ساکشویلی ۵۳ ساله که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ میلادی رئیس‌جمهور گرجستان بود و پیش از بازداشتش از طرفداران خود خواسته بود که برای حفاظت از نتایج انتخابات در تفلیس راهپیمایی کنند.