Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

نخست وزیر گرجستان: ساکاشویلی در صورت بازگشت به کشور دستگیر و زندانی می‌شود

میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهوری سابق گرجستان
میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهوری سابق گرجستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری سابق گرجستان که در اوکراین به سر می‌برد، روز دوشنبه اعلام کرد که قصد دارد همزمان با برگزاری انتخابات محلیِ آخر هفته به گرجستان باز گردد.

آگهی

مقامات گرجستان اعلام کردند که میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهوری سابق در صورت بازگشت به کشور، دستگیر خواهند شد.

آقای ساکاشویلی که در اوکراین به سر می‌برد، روز دوشنبه اعلام کرد که قصد دارد همزمان با برگزاری انتخابات محلیِ آخر هفته به گرجستان باز گردد.

او که در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ عهده‌دار سمت رئیس جمهوری گرجستان بود، از سوی قوه قضاییه این کشور به سوء استفاده از قدرت متهم شده است.

اما آقای ساکاشویلی که موسس حزب اپوزیسیون جنبش ملی متحد(UNM) است، اتهام وارده به خود را سیاسی می‌داند و در تازه‌ترین اقدام با انتشار تصویری از عکس بلیت هواپیمایی به مقصد تفلیس در صفحه فیسبوک خود اعلام کرده که در انتخابات پایان هفته در کنار مردم کشورش خواهد بود.

در مقابل، ایراکلی غاریباشویلی، نخست وزیر گرجستان روز سه‌شنبه تاکید کرد که اگر آقای ساکاشویلی «پا به خاک گرجستان بگذارد، بلافاصله دستگیر و زندانی می‌شود.»

گرجستان از سال گذشته و پس از ادعای احزاب مخالف دولت مبنی بر وقوع تقلب گسترده در انتخابات محلی دچار بحران سیاسی شده و بازگشت احتمالی آقای ساکاشیویلی به گرجستان یک آزمون سیاسی مهم برای حزب حاکم این کشور تلقی می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

حزب حاکم و اپوزیسیون گرجستان ماه مه گذشته و با میانجیگری شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا برای پایان دادن به بحران سیاسی یکساله به توافقی دست یافتند که تنها دو ماه دوام آورد و نقض یکجانبه از سوی حزب حاکم مواجه شد؛ اقدامی که با انتقاد اتحادیه اروپا و آمریکا مواجه شد.

آقای ساکاشویلی در پیام روز دوشنبه خود تاکید کرد که حزب حاکم(حزب رویای گرجستان) باید به توافق ماه مه احترام بگذارد. او در عین حال، انتخابات محلی روز شنبه را «رفراندوم» علیه حزب حاکم عنوان کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساکاشویلی: زندانی پوتین هستم

نخست وزیر گرجستان به دلیل بازداشت رهبر مخالفان استعفا داد

تظاهرات هزاران تن در گرجستان در اعتراض به لایحه جنجالی «عوامل خارجی»